Apple’ın onuncu yılına özel çıkardığı iPhone X modeli, beraberinde birçok yeniliği getirdi. Bu yeniliklerin başında, Face ID uygulaması geliyor. Bu teknoloji ile ilk defa karşılaşan kullanıcılar, başta bir takım endişeler ve soru işaretleri taşısalar da Face ID teknolojisinin büyük ilgi gördüğü ve heyecanla beklendiği kesin. Öyle ki Android destekli telefonlar bile artık Face ID teknolojisine geçmeye çalışıyorlar.

Android telefon üreticileri bugün, iPhone X’te yer alan 3D kamera sistemini kopyalamanın yollarını arıyorlar. Daha önce Samsung’un kullanıcılarına akıllı kilit sisteminin yanında sunduğu yüz tanıma seçeneği, artık tüm Android cihazlar tarafından sunulmak istenen bir özellik haline geldi.

Touch ID’den Face ID Teknolojisine

Apple, bundan önce çıkardığı iPhone 5S modelinde Touch ID teknolojisini kullanmıştı. Kişinin parmak izini okuyabilen bu teknoloji sayesinde, iPhone 5S sahipleri parola girmeden cihazlarını açabiliyor, hatta iTunes Store üzerinden alışveriş yapabiliyorlardı. Touch ID’ye kaydedilen parmak izi, bu teknoloji ile şifreleniyor ve cihaz içinde tutuluyordu.

Apple firması, daha sonraki modellerinde de bu teknolojiyi sürdürdü, ancak bugün iPhone X ile birlikte Face ID teknolojisine geçiş yaptı. Şirket yetkililerinin açıklamalarına göre Face ID uygulaması ile cihazların güvenliği bakımından çok önemli bir adım atılmış oldu.

Face ID Teknolojisi

Aslına bakılacak olursa yüz tanıma teknolojisi, yakın geçmişte başka akıllı telefonlarda da kullanılmıştı. Ancak iPhone X’e yerleştirilen bu yeni uygulama, Face ID’yi benzerlerinden çok farklı kılıyor. iPhone X modeline yerleştirilen 3D yüz algılama sensörleri, bu uygulamanın farklılığını ortaya koyuyor. Özel kamera ve ışıklarla canlılık analizi yapılıyor. Kişinin yüzü buna göre taranıp kıvrımlarına göre doğrulama sağlanıyor. Bu önemli gelişimin gerisinde kalmak istemeyen diğer üretici firmalar da bu yeni teknolojiyi kendi ürünlerine entegre etmenin yollarını arıyor.

Yüz Tanıma Teknolojisi Yakında Bütün Cihazlarda Yer Alacak

Apple hakkındaki analizleriyle tanınan Ming-Chi Kuo’nun son raporuna göre, iPhone X piyasaya sunulduktan sonra, üç boyutlu algılayan sensör siparişleri üç kat arttı. Çok sayıda mobil telefon üreticisi firma, parmak izi algılama sistemi yanında yüz tanıma sistemini de sunmayı planlıyor. Hatta bir kısmı, parmak izi tanıma sisteminden tamamen vazgeçmeyi düşünüyor; çünkü Face ID teknolojisi sadece yüz tanımakla sınırlı kalmıyor. Face ID, Apple’ın Animoji’si gibi eğlenceli ifadeler yaratılmasına yardım ediyor; ayrıca Artırılmış Gerçeklik uygulamalarında da kilit role sahip.

Android telefonlar için 3D yüz algılama sensörü üreten, birçok firma bulunuyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Face ID uygulamasının bütün akıllı telefonlar için ortak bir özellik olması bekleniyor. Bugünden birçok Android üreticisi firma, önümüzdeki yıl buna benzer bir uygulamayı hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

PAYLAŞ
Yeni fikirleri ve yeni işleri takip eden, bilmediği şeyleri öğrenebilmek için Kaf dağının ardına yolculuk yapmaya dünden razı bir teknoloji girişimcisi.