Android ve iOS kullanıcıları farklı uygulama davranışları ile birbirinden ayrılıyor. Bilindiği gibi iOS uygulama mağazası Android’e göre daha çok kazandıran bir platform. Bu tarz durumlar kullanıcı davranışlarında da farklılıklar yaşanmasına neden oluyor.

Android ve iOS Kullanıcıları

Android ve iOS Kullanıcıları Nasıl Farklılaşıyor?

Android ve iOS mobil dünyaya hakim iki platform. Hal böyle olunca da sık sık karşılaştırılıyorlar. Özellikle uygulama indirme sayısı ve gelir konusunda sıkı bir rekabet içindeler.

Daha geçtiğimiz günlerde platformların gelirleri ve indirme sayıları açıklandı. Burada iOS’un daha yüksek gelir elde ettiği görülürken Android’in ise indirme sayısı açısından oldukça önde olduğu gözlemlendi.

Tüm bu farklılıklar araştırma şirketlerinin de ilgisini çekti. Creative Strategies 800 kişinin katıldığı bir araştırmaya imza attı. Bu araştırma kullanıcıların mağaza bazında davranış farklılıklarına sahip olduğunu gözler önüne serdi.

Android ve iOS Kullanıcıları

Araştırma sonuçlarına değinecek olursak…

Buna göre iOS kullanıcılarının yüzde 20’lik bir bölümü her gün uygulama mağazasını ziyaret ediyor. Kullanıcıların yüzde 32’si ise haftada bir gün ziyaret ediyor. Bu oran Android kullanıcıları baz alındığında değişiyor. Günlük olarak ziyaret eden kullanıcı sayısı yüzde 9 iken, haftalık olarak ziyaret edenlerin sayısı ise yüzde 21.

Peki bu farklılığın en temel sebebi ne? Bunun nedeni olarak gösterilen sebep Android cihazların her uygulamayı çalıştıramaması gösteriliyor. Bu nedenle de kullanıcılar mağazayı çok sık ziyaret etmiyor. Ancak iPhone kullanıcıları böyle bir sorunla karşılaşmadıkları için uygulama mağazasını daha sık ziyaret ediyor.

Platform kullanıcılarının yüzde 17’lik kısmı entegre arama fonksiyonu kullanmayı tercih ediyor. Bu durum Android veya iOS’da değişiklik göstermiyor. Yüzde 30’luk kullanıcı dilimi aradıklarını bulma konusunda sıkıntı yaşamadıklarını dile getiriyor. Bu dilimin dışında kalan kullanıcılar ise tarayıcı üzerinde arama motorlarını kullanmayı tercih ediyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.