Uygulama mağazalarının ilk yarı geliri kamuoyu ile paylaşıldı. Yılın ilk yarısı için rekor bir seviyeye ulaşan uygulama mağazalarının geliri dudak uçuklattı.

Uygulama Mağazalarının İlk Yarı Geliri

Uygulama Mağazalarının İlk Yarı Geliri Ne Kadar Oldu?

Uygulama mağazalarının ilk yarı geliri açıklanınca iki ezeli rakibin kazançları da ortaya çıktı. App Store ve Google Play Store bilindiği gibi kıyasıya bir rekabetin içinde. Uygulama mağazalarının gelirleri 34 milyar dolara ulaştı. Bu durum ilk yarı gelirleri için rekor!

App Store gelirin yarısından fazlasına sahipken Google Play ise indirme sayısı ile liderliği elinde bulunduruyor.

Bilindiği gibi akıllı telefon kullanımı rekor bir seviyede. Bu da uygulama mağazalarına daha fazla rağbet gösterilmesine yol açıyor. Mobil uygulamalar günden güne artıyor. Kendi içinde bir sektöre dönüşen mobil uygulama dünyası elbette en çok uygulama mağazalarına kazandırıyor.

Uygulama Mağazalarının İlk Yarı Geliri

Rekor Gelire İmza Attılar

2018 yılının ilk yarısı için açıklanan verilere göre uygulama mağazalarının toplam geliri 34 milyar dolar. Bu da yıl bazından değerlendirildiğinde % 27.8’lik bir yükselişi ifade ediyor.

Aslan payı hiç şüphesiz ki App Store’da. Aslında Google Play daha fazla indirme sayısına sahip. Buna rağmen App Store daha çok kazanıyor. Bu durumun temel nedeni hiç şüphesiz ki App Store’un ücret politikası. Geçen senenin aynı döneminde elde ettiği gelir 17.8 milyar dolar olan App Store bu senenin ilk yarısı için kazancını %26.8’e yükseltti.

Google Play mağazasının geliri ise geçen yılın aynı dönemine oranla % 30’luk artış gösterdi. Böylece 11.8 milyar dolara ulaşmış oldu.

En çok kazandıran mobil oyun Honor of Kings olurken, mobil uygulamaları bulunan Netflix, Tencent Video ve Tinder da kazandıran projeler arasında yer alıyor.

İndirme Sayısında Lider Google Play

Kazanç anlamında lider App Store iken Google Play indirme sayısı ile bir rekora imza attı. İndirme sayısında % 11.3’lük artış gösteren mağazanın 50 milyarlık indirme sayısına ulaştığı açıklandı.

App Store’da indirme sayısı ise 15 milyarda kaldı. En çok indirilen uygulamalara dair veriler şaşırtmadı. Kullanıcıların indirdiği uygulamalar arasında başı çekenler WhatsApp, Facebook, Facebook Messenger ve Instagram olarak listelendi.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.