Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, hem estetik görünüm hem de yüksek performans arayan tüketicilere yenilikçi ürünlerini sunmaya devam ediyor. Mac, iPhone ve iPad cihazları için iOS 11 sürümünü duyurarak yeni bir mobil işletim sistemi standardı belirleyen firma, artırılmış gerçeklik teknolojisine odaklanıyor. iOS tabanlı mobil uygulamaların ücretli ve ücretsiz olarak indirilebildiği Apple App Store da daha işlevsel bir görünüme kavuşuyor.

Apple Ekosisteminin Cazibesinden Yararlanın

2008 yılında açılan ve 2 milyondan fazla uygulamanın barındığı platform, 13 milyon kayıtlı geliştiricisi ile 500 milyon Apple kullanıcısına hizmet vermeye devam ediyor. Yaratılan bu muazzam ekosisteme dahil olmak isteyen şirketler ve bireysel uygulama geliştiricileri de büyük efor harcıyor. Kullanıcılarına kaliteli ve konforlu bir deneyim sunmak isteyen Apple, uygulamalarını yüklemek isteyenleri detaylı bir incelemeden geçiriyor.

Başvuru koşullarına uymayan geliştiricileri yolun başında eleyen firma, kabul ettiği uygulamaların performansını da sürekli izleyerek olumsuz bir durumda mağazadan çıkartabiliyor. Bu nedenle uygulamanız kabul edildiğinde rehavete kapılarak Apple App Store’da her zaman yer alabileceğinizi düşünmemelisiniz. Her ay emek vererek hazırlanan binlerce uygulama, geliştiricilerin kurallara uymaması ve dikkatsizliği yüzünden reddediliyor.

Hayal kırıklığına uğrayan ve neden reddedildiğini fark etmeyen bu topluluğa girmemek için özenli davranmanız gerekiyor. Başvuru yapmadan önce Apple’ın geliştiriciler için belirlemiş olduğu hizmet politikalarını dikkatlice okumanız sizi bir adım öne geçirebilir. Konuyla ilgili temel bilgilere Apple’ın sayfasından ulaşabilirsiniz.

Uygulamanızı Doğru ve Etkili Anlatmaya Özen Gösterin

– Başvuru sırasında uygulamanız hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekiyor. Yüzde 14 ile en büyük ret nedenini yetersiz bilgilendirme oluşturuyor. Uygulamanız web tabanlı hizmet vermese bile mutlaka bir tanıtım sitesi de hazırlamalısınız.

– “Bug” olarak tabir edilen yazılım hataları, yüzde 8 ile en yüksek ikinci ret sebebi olarak görülüyor. “Binlerce başvuru yapılıyor, benimkini de mi kullanıp test edecekler?” diye düşünmeyin! Emin olun ki başvuru kriterlerini karşılayan tüm uygulamalar test ediliyor. Kararlı olarak çalışmayan, hata mesajları veren, tasarımında sorun olan uygulamalar kabul edilmiyor.

– Android ya da Windows işletim sisteminde çalışan bir uygulamanız varsa başvuru sırasında ve uygulamanızın açıklama kısmında bundan bahsetmeniz size avantaj sağlamıyor. Mümkünse bu konuyu web siteniz aracılığıyla kullanıcılarınıza duyurun.

– Uygulamanız hakkında verdiğiniz bilgiler ile sunduğunuz hizmetlerin uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin, bir haber sitesine ait uygulama yaptığınızı belirtip içeriğe sadece; fotoğraf, video ya da oyun eklerseniz yanıltıcı bilgilendirme kapsamına giriyor. Bu nedenlerden ötürü geliştirici hesabınızın kapatılmasına sebep olabilirsiniz.

Apple App Store

Geniş Kitleleri Hedefleyen Özgün Uygulamalar Yaratın 

– Kurumsal bir uygulama geliştirdiyseniz şirketinizin; logosunu, ismini ve faaliyet alanını başvuru sırasında belirtmelisiniz. Taklit edilen uygulamalar, şirket logoları ve sloganlar sahtecilik olarak nitelendirildiği için fark edildiği anda mağazadan kaldırılıyor. Apple App Store için özgünlük ve şeffaflık en önemli kriterler arasında yer alıyor.

– Geniş bir kitleyi hedeflemeli ve fayda sağlamaya odaklanmalısınız. Apple, arkadaş ya da iş gruplarınıza hitap eden yerel bir uygulamayı çoğunlukla barındırmıyor. Ticari bir amacınız olmasa bile büyük düşünmeli ve milyonlarca insana ulaşmayı amaçlamalısınız. App Store Pazarlama Kılavuzunu inceleyerek, markanın imajı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

– Uygulamanızda belirttiğiniz tüm özelliklerin kusursuz olarak çalışması gerekiyor. Bu nedenle “Ben açıklama kısmına yazayım da kabul edildikten sonra tamamlarım” şeklinde düşünmemelisiniz. Test aşamasında olan “Beta” ve “Demo” gibi tam sürüme yükselmemiş bir uygulama ile başvuru yapmamalısınız.

Apple App Store, kabul edilen ve indirilmeye başlayan uygulamalar için de başvuru kriterlerindeki şartlara uymanızı bekliyor. Kullanıcılardan aldığınız yorumların ve puanların, uygulamanızın faydalı olup olmadığına ilişkin önemli bir gösterge olduğunu unutmamalısınız. Eksiklerinizi düzeltmeye çalışıp şikayetlere cevap verdiğinizde güvenilir geliştiriciler arasına girebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.