Apple store sayısı birçok büyük şehirde artmaya başlamıştı. Ancak pazarını hızlı bir şekilde büyütmek isteyen Apple, kararlı ve hızlı bir şekilde büyütmeye çalıştığı mağaza zincirlerinde zaman zaman bazı engellere takılıyor.

İsveç’in başkenti Stockholm’de yeni seçilen şehir meclisi, Apple’ın yeni açacağı mağazasının iznini onaylamadı. Eski meclis Apple mağazası için Kungtradgarden parkının köşesine mağaza açılması için izin çıkarttı.

Ancak yeni meclis halka açık alanların işgali ve günlük sosyal hayatın kısıtlanacağı gibi gerekçelerle bu izni geri çevirip reddetti. Daha önce farklı bir ülkede de bir ret cevabı alan Apple, kendisine yeni bir pazarlama ve reklam vizyonu belirleyecek gibi görünüyor.

Apple store

Apple Store İzni Yok!

Apple kaliteli bir o kadar pahalı ürünleri ile birçok kişi tarafından bir statü göstergesi olarak görülmekte. Bu yüzden bir yerde Apple mağazası açılıyorsa oranın ekonomisine büyük katkıları olacağına, o bölgenin değerinin artacağına, Apple markasının o bölgeyi özel olarak gördüğü için oraya ayrıcalıklı insanların geleceğine inanılıyor.

Ancak değişen dünya şartları insanların da görüşlerinde değişiklikler yaptığı için öncelikler de farklılaşıyor. Apple’ın mağaza açmak isteğinin yeni şehir meclisinin engeline rastlaması da bu durumun en net örneklerinden birisi. Bölgedeki doğal dokunun ve parkın gündelik yaşantısının değişeceğini düşünen Stockholm halkı ve nihayetinde şehir meclisi Apple’ın mağaza girişimine dur dedi.
Apple store

Apple Taktik Değiştirmeli

Apple daha önce de Avustralya‘da Melburne kentinde mağaza açma isteğine olumsuz bir cevap aldı. Farklı nedenlerle aldığı olumsuz yanıtlar üzerine pazar araştırmalarını derinleştirmek zorunda kalan Apple sürecin nasıl işleyeceği konusunda büyük bir belirsizlikle uğraşıyor.

Bir zamanlar Apple’ın bir yerde bir mağaza açacağını duyurması, o bölge için bir zafer olarak nitelendiriliyordu; ancak artık Apple’ın tek isteği tepki almadan mağaza açabilmek olacak gibi duruyor. Özellikle son çıkan ürünlerini tanıtmak için büyük bir heyecan besleyen Apple’ın bu engelleri nasıl aşacağı ise büyük bir merak konusu olmaya devam edecek gibi.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.