Geçtiğimiz günlerde Apple ebeveyn kontrolü uygulamalarını App Store’dan kaldırması hakkında kendisini yeni bir açıklamayla savunuyor.Apple Ebeveyn

Apple Ebeveyn Kontrolü Uygulamalarını Kaldırmasını Basit Bir Nedene Bağlıyor

Teknoloji devi firma, ebeveynlere çocuklarının ekran başında geçirdiği süreyi kontrol altına alma fırsatını veren bazı uygulamaları kaldırdığı için topa tutuldu. Fakat Apple, söylediklerini bu tür uygulamaların özel kullanım için riskli olmasına dayandırdı.

Şirket, yaptığı bir açıklamada “Yakın zamanda bazı ebeveyn kontrolü uygulamalarını Apple App Store’dan kaldırdık. Bunu da basit bir nedenden dolayı yaptık: Kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini riske sokuyorlar. Bunun neden ve nasıl olduğunu anlamak önemlidir.” dedi.

Apple, meselenin özünün mobil cihaz yönetimi teknolojilerinin, Apple’ın App Store’dan kaldırdığı ebeveyn kontrolü uygulamalarında kullanılması olduğunu söyledi. Bu cihaz yönetimi araçları, kullanıcının konumuna, uygulama kullanımına, e-posta hesaplarına, kamera izinlerine ve internet geçmişine erişme kontrolünü üçüncü parti uygulamalara veriyor.Apple Ebeveyn

Lider firma “Mobil cihaz yönetimi teknolojilerinin kurumsal olmayan geliştiriciler tarafından 2017 yılının başlarında kullanıldığını keşfetmeye başladık. 2017 yılının ortalarında bu çalışmaya dayanan yönergelerimizi güncelledik” dedi.

Apple, bu teknolojinin tescilli verileri ve donanımı kontrol etmek için kurumsal cihazları izlemek ve yönetmek isteyen işletmeler bağlamında meşru bir kullanımının olduğunu kabul etti. Ancak şirket “Özel, tüketici odaklı bir iş modeli için müşterinin cihazına mobil cihaz yönetimi kontrolü kurmak açıkça Apple App Store politikalarının ihlalidir.” dedi.

Şirket, uygulama geliştiricilere bu tip uygulamaların Apple App Store kurallarına aykırı olduklarını belirtti ve uygulamalarının App Store’dan kaldırılmaması için geliştiricilere 30 gün boyunca güncelleme göndermesini söyledi.

Apple Ebeveyn

Gerçekten de Apple, ilk olarak Aralık ayında Screen-Time(Ekran başında geçirilen süre denilebilir) uygulamaları hakkında geliştiricileri uyardı. Apple, “Birkaç geliştirici, uygulamalarını bu politikalara uygun hale getirmek için güncellemeler yayınladı ve yapmayanlar App Store’dan kaldırıldı.” dedi.

Apple Rekabet İstemiyor Olabilir

Apple, Screen-Time yazılımına sahip bir teknoloji devi, Screen Time işlevi iOS 12’de mevcut. Apple geçen yıl boyunca en çok indirilen 17 Screen-Time ve ebeveyn kontrolü uygulamalarından en az 11 tanesini kaldırdı veya kısıtladı. Uygulama üreticileri, hedeflendiklerini düşünüyor çünkü uygulamaları Apple’ın işlerini baltalayabilir.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.