Reddit kullanıcıları, iPhone’lar ve iPad’ler aracılığıyla insanları para söz konusu olmadan Touch ID özelliğini kullanarak kandırmaya çalışan gizlenmiş iOS fitnes uygulamalarını afişe ediyorlar. Apple App Store dolandırıcıları yeni bir yöntem geliştirdi ve Apple bu uygulamaları artık kaldırmış gibi görünse de, hem “Fitness Balance” hem de “Calories Tracker” yakın zamana kadar App Store’da etkin durumdaydı.

Geçtiğimiz günlerde Google mağazasından 10’un üzerinde uygulamayı kötü yazılımlar olduğu için kaldırmıştı. Apple mağazası daha güvenli derken, karşımıza böyle bir şeyin çıkması artık neye güveneceğimizi şaşırttı

Apple App Store Dolandırıcıları Hesabınızdan Para Çekiyor!

Bu Apple App Store dolandırıcıları uygulamaları da sözde diğer muadilleri gibi davranıyorlardı. Vücut Kitle Endeksi’nizi hesaplamak, günlük kalori alımını izlemek veya daha fazla su içmenizi hatırlatmak üzere çalışıyorlardı ama aynı zamanda kurnaz bir hile de kullandılar. Bu iOS Touch ID sensörüne bağlı bir hile. Kişiselleştirilmiş diyet verilerinizi parmak izinizi tarayarak güvenceye almak istendiğinizde, uygulamalar 119,99 ABD doları tutarında ödeme gösteren pop-up çıkarıyor karşınıza. Parmak izinizi okuttuğunuz saniyede ise kolayca kayıtlı kredi kartı bilgilerinize ulaşıyor ve hesabınızdan parayı çekiyor.

İnsanların uygulamaları Apple’a bildirdiği görülüyor. Apple’ın kendisi, yayından kaldırmalar hakkında resmi bir açıklama yayınlamamış olsa da, büyük olasılıkla kaldırdı. WeLiveSecurity’e göre “Fitness Balance” mağazada ortalama 4,3 gibi bir puana sahipti ve en az 18 tane olumlu eleştirisi vardı. Bu yorumlar da büyük ihtimalle iyi gizlenmiş sahte incelemelerdi.

Apple geliştirici kılavuzunda “kullanıcıları kandırmak, soymak, kullanıcıları istemedikleri satın almalara zorlamak, kullanıcıları gereksiz biçimde veri paylaşımına zorlamak, fiyatları aldatıcı şekilde yükseltmek, olmayan özellikler ve içerikler için ücret ödemelerini istemek ya da uygulama içinde veya dışında başka manipülatif faaliyetler göstermek”gibi şeyleri yasaklıyor. Şirket, kuralları ihlal eden geliştiricileri sonsuza dek engellemek ile uyarıyor.

Güvenlik söz konusu olduğunda Apple App Store’un sağlam bir sicili olmasına rağmen böyle garip ve hileli uygulamalar buldukları çatlaklardan Apple App Store sızmış. Geçen yılın sonlarına doğru da, bir Xbox oyunu olan Cuphead’in bir sahte versiyonu çıkmıştı ve kaldırılmıştı. Yine aynı şekilde 2012 yılında bir Game Boy klasiği Pokemon Yellow da bir sahte versiyon ile Apple App Store’da görülmüştü.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.