Apple Qualcomm ’un ana üssü olan San Diego’da mühendisleri işe alıyor, Apple tasarımcıları çip yapımcısı Quallcomm’un gelecekteki Apple cihazlarının yongalarını sağlama şansını daha da zayıflatacak kablosuz bileşenler ve işlemciler geliştirmeye çalışıyor.

Apple bu ay, San Diego’da bulunan çip tasarımıyla ilgili pozisyonlar için web sitesinde 10 tane iş ilanı yayınladı. Teknoloji devi ilk kez, Güney Kaliforniya’daki yonga tasarımı için bu tür ilanları halka açtı. Apple, mühendislerin Neural Engine yapay zeka işlemcisi ve kablosuz çipleri de dahil olmak üzere birden çok çip bileşeni üzerinde çalışmasını amaçlıyor.

apple qualcomm

Apple kablosuz bileşenler üzerinde çalışmak için donanım ve yazılım mühendisleri arıyor, bununla da kablosuz çip üretme çabaları için yeni bir konum ekleyebileceğini ima ediyor. Zaten çip tasarımlarını rakiplerinden çalmak için ana konumlar da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde çip tasarımcıları barındırıyor.

Apple’ın çip yapımı işlemleri hala Kaliforniya’daki Cupertino Genel Merkezi’ne bağlı. Şirket, iPhone’un ömrü boyunca kendi tasarladığı bileşen sayısını artırdı. Bu, kendi amiral gemisi ürünlerini, programlarında üretilen standart bileşenler için küçültücü bir havuz üreticisine güvenen rakipleri tarafından üretilen ürünlerden ayırt etme kabiliyeti kazandırıyor. Ayrıca, Apple’a maliyetler üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor.

Şirket AirPods ve Apple Watch için kablosuz çipler yayınladı, ancak en çok satan cihaz olan iPhone için kendi eksiksiz kablosuz sistemlerini üretmedi. Apple, LTE ve Bluetooth gibi ana kablosuz protokollerde, 5G ve milimetre dalgası gibi daha yeni teknolojilerde deneyimi olan mühendisleri arıyor.

apple qualcommiPhone’daki en önemli kablosuz bileşen, cihazın internete erişmek ve telefon görüşmeleri yapmak için hücresel kulelere bağlanmasını sağlayan modül. 2011’den başlayarak, Apple Qualcomm modemlerini kullandı ancak 2017’de Apple, Intel Corp.’un modemlerini kullanarak Qualcomm ile arasındaki bağlardan kurtulmaya çalıştı. Apple, bu yıl Qualcomm ile devam eden patent ve telif haklarıyla mücadele ederken, son cihazlarında Qualcomm modemlerini kullanmayı bıraktı.

Apple Qualcomm ‘un Hemen Yanı Başında Olacak

Qualcomm’un hemen dibinde yani San Diego’da kablosuz teknoloji uzmanlarını işe alma hareketi, Apple’ın dıştaki yonga üreticilerine olan bağımlılığını daha da azaltmak için çabaladığını gösteriyor. Bu da kendi bünyesinde daha fazla kablosuz çip kullanmaya başlayabileceğini gösteren savaşı sadece yoğunlaştırıyor.

apple qualcomm

Apple zaten kendi cihazlarının ana işlemcisi, grafik motorları ve Mac bilgisayarları için özel işlevler de dahil olmak üzere kendi çiplerinini birkaçını üretiyor. Ayrıca, bazı ürünlerde kendi güç yönetimi bileşenlerini kullanmaya başladı. En geç 2020’de bilgisayar modellerinde Intel çiplerini Mac’te kendi çipleriyle değiştirmeyi planlıyor.

Apple da Qualcomm da, Apple’ın çip üretim çabalarına dair yorum taleplerine cevap vermeyi reddetti. Apple’ın yeni bir donanım mühendisliği grubu için San Diego’da yeni bir ofis açıp açmadığı belirsiz.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.