Gelişerek ilerleyen teknoloji sayesinde artık birçok iş elektronik cihazlar sayesinde yapılabiliyor. Telefon, tablet ve bilgisayarlar artık insan hayatının vazgeçilmezleri oldu. Özellikle Apple markası bu gelişim sürecini çok iyi takip ederek kendini büyük bir pazar oluşturdu. Oluşan bu pazarda kullanıcılar Apple Store sistemi ile diledikleri uygulamaları edinebiliyorlar. Tüketen insanlar olduğu gibi uygulama üreten insanlarda vardır. Üretmek isteyenlerde vardır. Bu nedenle Apple Store için uygulama hazırlama konusunda ciddi araştırmalar yapılmaktadır.

Apple Store Uygulaması Hazırlamak İçin İlk Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu kadar yaygın bir uygulamada yapılacak bir aplikasyon unutmayalım ki başarılı ise birçok kişi tarafından kullanılacaktır. İlk olarak bir kullanıcı gözüyle bir aplikasyonun kafada tasarlanması gerekir. Hangi konuda hizmet vereceği kesin olarak belli olmalıdır. Bundan sonra ise yazılım konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Yazılım konusunda bilgisi olmayan kişi Apple Store için uygulama hazırlama konusunda sonuç elde edemeyecektir. Yazılım bilgisi zannedildiği kadar kolay olmadığı gibi zannedildiği kadarda zor değildir. Kişinin alt yapısı ve isteğine göre şekillenecek bir durumdur.

Apple Store Uygulaması Hazırlanabilir Mi?

Apple Store sistemi üzerinde sadece 500 binin üzerinde iPhone uygulaması vardır. iPad, Mac ve Macbook gibi diğer ürünler içinde daha fazla uygulama mevcuttur. Bu durumda uygulama hazırlayan yüz binlerce yazılımcı olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bu gerçek kabullenilirse belki de binlerce insanın kullanacağı bir uygulama hazırlanacaktır. Bu konuda ciddi bir araştırma yapılması gerektiği gerçeği de unutulmamalıdır.

Apple Store Uygulama Hazırlama Süreci

Apple Store sistemine girerek tüm uygulamaların incelenmesi faydalı olacaktır. Bu sayede hangi alanda uygulama üretmenin doğru olacağına dair bir karar verilir. Ek olarak Apple tarafından üretilen MacWord isimli bir bilgisayar dergisi vardır. Bu dergide incelenirse üretim aşamasında katkı sağlar.

Orijinal bir uygulama eğer dikkat çekiciyse milyonlarca insan tarafından kullanılabilir. Bu çok önemli bir durumdur. Daha önceden yapılan bir uygulamayı farklı bir isimle bazı değişikliklerle hazırlamaktansa bambaşka, hiç yapılmamış bir uygulama hazırlamak daha mantıklı olacaktır. Orijinal olmak her işte olduğu gibi yazılımda da önemlidir.

Her fikrin not alınması üretimci için çok önemlidir. Parça parça saçma gelen şeyler toplandığında dünyada eşi benzeri olmayan bir esere dönüşebilir. Bu durumda sürekli fikir üretmek ve not almak sonrasında çok işe yarayacaktır.

Yazılım konusunda yetersiz olan kişiler eğitim almak için çeşitli programlar araştırmalıdır. İnternet üzerinden video izleyerek ya da kendi kendine kimsenin yazılımcı olma ihtimali yoktur. Çok üstün zekâda olan bir kişi ise zaten çoktan kendi programını üretmiştir. Eğer her şeye rağmen yazılım sorunu ile alakalı sorunda çözüm sağlanamadıysa bir geliştiriciden destek almakta fayda olacaktır. Bunun yanında önemli olan fikir üretmektir.

Fikir orijinal ise profesyonel bir yazılımcı desteği ile her şey sisteme dökülebilir. Kendisini yazılım konusunda geliştiren kişiler zaten kısa sürede fikirlerini üretmiş olacaklardır. Standart geliştirici yazılımından faydalanmak isteyenler ise 100 dolar gibi bir bedel ödemelidir. Bu yazılım içinde ise kodlama rehberi, ara yüz yapıcıları, forumlar ve simülatörler bulunmaktadır.

Apple Store Uygulama Dağıtım

Uygulama hazırlandıktan ve bitirildikten sonra dağıtım süreci başlamaktadır. Dağıtım yapılabilmesi için Apple Store’ye giderek sertifika alınması gerekmektedir. Bu sertifika sayesinde üretilen uygulama kullanıcılarla paylaşır.

Eğer uygulama profesyonelce hazırlanmışsa duyuru ve dağıtım konusunda Apple yardımcı olacaktır. Profesyonel bir uygulama ise insanların istediği ama daha önce üretilmeyen bir uygulamadır.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.