Facebook’un veri paylaştığı şirketler kamuoyu ile paylaşıldı. İşte skandalın boyutunu gözler önüne seren o liste…

Facebook’un Veri Paylaştığı Şirketler

Facebook’un Veri Paylaştığı Şirketler Hangileri?

Hiç şüphesiz 2018 Facebook için oldukça zor bir sene oldu. Cambridge Analytica ile başlayan veri toplama skandalı, başka iddialar ile devam etti. Sonuç olarak Facebook’a olan güven zedelendi. Şirket belki gelirlerini artırmayı sürdürdü ve kullanıcı sayısında gözle görülür bir azalma olmadı lakin yine de bu sonuç itibar kaybına yol açtı.

Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrası özür dilemişti. Oysa son araştırmaya göre uygulamanın hala 61 şirket ile veri paylaşmayı sürdürdüğü ortaya çıktı.

Haber İngiliz Telegraph’ta gündeme geldi. İddiaya göre Mayıs 2015’in ardından veri paylaşımı yapmayı bıraktığını ifade eden şirket özür de diledi, ancak 61 donanım ve yazılım üreticisi ile bilgi paylaşmayı sürdürdü.

Facebook’un Veri Paylaştığı Şirketler

Risk özellikle “Facebook ile Giriş Yap” seçeneği sunan uygulamalar. Üstelik bu uygulamar arasında Nike, AOL, arkadaşlık uygulaması olan Hinge, kargo şirketi UPS, popüler müzik uygulaması Spotify, Snapchat, Hootsuite, Panasonic, Nissan Motor Co. / Airbiquity Inc. , ABCSocial ve ABC Television Network de yer alıyor. Üstelik liste bu şirketlerle sınırlı değil.

Facebook bu şirketlerin kullanıcı verilerine özel erişim sağladığını kabul ederek skandalın boyutunu gözler önüne serdi. Facebook ilgili davaya konu ile ilgili 747 sayfalık belge teslim etti ve bu dökümanlar, ABD Kongre üyerlerince sorulan sorulara yanıt niteliği taşıyordu.

Bilindiği üzere Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Nisan ayında ABD’li kongre üyelerinin karşısına çıkmış ve yöneltilen sorular karşısında zor anlar yaşamıştı.

Veri Paylaşımı Süreçleri Uzatılmış

Facebook’un konuyla ilgili yaptığı açıklamalardan biri de oldukça dikkat çekici. Buna göre Mayıs 2015’ten sonra Facebook, veri paylaşımında bulunduğu şirketlere özel tek seferlik altı ayı kapsayan ek süreçler sağlamış. Bu da veri hırsızlığı için altı aylık ek süre anlamına geliyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.