Android işletim sistemine sahip cihazlara yönelik geliştirilen uygulamaların sayısı, her geçen gün daha da artıyor. Cihazlardan alınan verimi arttırmak için yapılan birçok uygulama var. Bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden birisi de Device Health Services isimli pil uygulaması. Uygulama, Google tarafından Play Store‘a eklendi ve Android kullanıcılarının beğenisine sunuldu.

Device Health Services

Sistem uygulamalarını Android işletim sisteminden çıkarıp Play Store üzerinden ayrı bir uygulama olarak paylaşmak, son yıllarda iyice yaygınlaştı. Daha kolay güncelleme ve hatalara daha hızlı müdahele şansı veren bu durumu, Google da benimsemiş gözüküyor. Daha önce Gboard, Google Asistan gibi sistem uygulamalarını Play Store’a alan Google, yakın bir zamanda Device Health Services isimli pil uygulamasını Android uygulama mağazası üzerinden Android kullanıcılarıyla paylaştı.

Şu ana kadar birçok başarılı uygulamaya imza atan teknoloji devi, bu uygulamayla pil verimliliğinizi arttırmayı hedefliyor. Uygulama, temel olarak kullanım oranınıza bakarak bataryanızın ne kadar süre dayanacağını hesaplıyor.

Device Health Services, kullandığınız telefona ait bataryanın kullanım durumu ve şarj düzeyi hakkında detaylı bilgiler veriyor. Durum çubuğunda pil yüzdesini görebiliyor, telefonunuzun pil kullanım alışkanlıklarını izleyebiliyor ve mevcut ışığa göre ekran parlaklığını ideal hale getiren özel ayarlar yapabiliyorsunuz.

Device Health Services

Google firmasının akıllı telefonlara ait sistem uygulamalarını, Android uygulama mağazası üzerinden yayınlamasındaki temel neden, kullanıcıların Android yükseltmesini beklemeden uygulamaları daha hızlı ve kolay bir şekilde güncelleyebilmelerini sağlamak. Device Health Services uygulaması da herhangi bir Android sistem güncellemesini beklemeden kolay bir şekilde cihaz üzerinden güncelleniyor.

Google’ın bu yeni pil uygulaması, Nexus ve Pixel marka telefonlarda ön yüklü olduğu için bu iki markanın dışında kalan markalara ait akıllı telefonlarda desteklenmiyor.

Şuanda sadece ABD üzerinden kullanım imkanı tanıyan uygulamanın, ilerleyen zamanlarda diğer ülkelerde de kullanılabilir olması bekleniyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.