Yemek yemek hayatımızın vazgeçilmez ve belki de en keyifli parçalarından biri. Keyifli bir pazar kahvaltısına veya lezzetli bir akşam yemeğine kim hayır diyebilir ki? Fakat tabii ki güzel bir yemeğin sırrı, iyi tariflere ulaşmak ve bunları doğru uygulamaktan geçiyor. En besleyici, en pratik, en lezzetli veya en ilginç yemek tariflerinin peşinde koşanlar için mobil uygulamalar yine iş başında. Artık bu sorularımıza yanıt bulmak için nerede olursak olalım, bir kaç dokunuş yeterli. Şimdi lezzetli yemek arayışımızda bize rehber olacak en iyi yemek tarifi uygulamaları için listemize bir göz atalım.

All Recipes Dinner Spinner

Dinner Spinner, yemek tarifi keşfetmek için maceracı ruhlara uygun bir uygulama. İlk kullandığınızda sizden en az üç tane olmak üzere çeşitli kategoriler arasından ilgili olduğunuz yemek türlerini seçmenizi istiyor ve buna göre oluşturduğu tarif alternatiflerini sunuyor. Bunun ardından da bir kullanıcı hesabı açıyorsunuz.

Sağlıklı beslenme ve kalp dostu beslenmeden, içeceklere, makarnalara, dünya mutfağına pek çok ve çeşitli kategoriler mevcut. Bu yüzden hemen her zevke uygun bir şeyler bulabilmek olası.

Tarifleri incelerken, dilerseniz favori olarak ekleyebilir, sizler gibi diğer kullanıcılar tarafından bırakılmış yorumları da okuyabilir ya da bizzat kendi yorumunuzu ekleyebilirsiniz. Tariflerin altında erişebileceğiniz bir diğer özellik ise benzer tarifler bölümü ile beğendiğiniz bir tarifin benzeri olan alternatiflere de ulaşmak.

Dinner Spinner ile daha iyi öneriler alabilmek için pek çok kategori arasından bize uygun olanları seçebiliyoruz. Gelişmiş arama özellikleri ise, istediğiniz tarife rahatça ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Diğer yandan, eğer uygulamanın size sunduğu alternatifleri keşfetmek fikri size çok sıcak gelmiyor ve yemek tariflerini eski usül arama ile bulmak istiyorsanız da Dinner Spinner’ın oldukça gelişmiş bir arama bölümü olduğunu belirtmeliyim.

İstediğiniz malzemeyi yazarak bu malzemeleri tek tek içersin veya içermesin şeklinde seçim yapabilirsiniz. Vejetaryen, düşük yağlı, glutensiz ya da süt ürünü içermeyen gibi diyet biçimlerine uygun olmasını işaretleyebilir, son olarak da aradığınız yemeğin maksimum ne kadar sürede hazır olmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Uygulamayı Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Allrecipes: Easy Recipe Ideas
Allrecipes: Easy Recipe Ideas
Developer: Allrecipes
Price: To be announced
‎Allrecipes: Easy Recipe Ideas
‎Allrecipes: Easy Recipe Ideas

Yummly

Yummly, internet üzerindeki çeşitli yemek sayfalarından içerik derleyerek sunduğu yemekleriyle size pek çok alternatif sunuyor.

Uygulamayı ilk çalıştırdığımızda, Dinner Spinner’da olduğu gibi bizden bir hesap açmamızı istiyor, ancak dilerseniz bu adımı geçerek bir hesap sahibi olmadan da uygulamayı deneyebiliyorsunuz. Diğer yandan, bir kullanıcı oluşturduğunuzda çeşitli tarif ve kategorileri favori ekleyerek Yummly’nin sizin damak tadınızı öğrenmesine ve buna uygun tarifler önermesine yardımcı olabilirsiniz.

Yummly, tarif önerini öyle iştah açıcı görsellerle sunuyor ki denememek güç… Ayarlar bölümünde ise, uyguladığınız diyetler, varsa allerjiler ve sevmediğiniz malzemeleri belirterek önerilerin buna göre düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulamada, herhangi bir tarifi açtığınızda gerekli malzemeler, hazırlama süresi, içindeki besin türleri ve miktarları gibi bilgileri detaylı olarak görmek mümkün. Diğer yandan, tarifin kendisini okumak için yayınlandığı web sayfasına yönlendiren bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Dolayısıyla, tarifin kendisini uygulama içinden okuyamıyoruz.

Uygulama, bu tariflerin haricinde yemek tarifi videoları içeren ayrı bir bölüm de sunuyor. Burada, Tasty gibi çeşitli yemek sayfalarınca hazırlanmış olan çeşitli yemek tarifi videolarına ulaşıp izleyebiliyoruz.

“My Yums” altında saklanan favori tariflerinizi dilerseniz kategorilere ayırarak organize de edebilirsiniz.

Uygulamada ayarlar bölümünden metrik ya da Amerikan ölçü sisteminden istediğinizi seçebilme imkânı var. Standart değer olarak Amerikan ölçü birimleri olduğundan, alışık olduğumuz metrik sisteme çevirmek isteyebilirsiniz.

Yine ayarlar bölümünden sevmediğiniz malzemeleri ekleyebilir, varsa yaptığınız diyet türleri veya allerjilerinizi de uygulamada belirtebilirsiniz. Böylelikle, gelecek olan öneriler de buna göre şekillenecektir.

Tarif arama bölümünde bulduğunuz sonuçları filtreleme bölümünden oldukça detaylı sayılabilecek şekilde süzmek mümkün. Filtreler ekranına ulaştığımızda, diyet tercihleri, hazırlanma süresi, ait olduğu ülke mutfağı, hangi öğüne uygun olduğu, besin değerleri, lezzetler (tatlı, tuzlu, ekşi vb.) ve pişirme teknikleri başlıkları altında sonuçları daraltabilirsiniz.

Yummly de kullanıcıların tarifler üzerinde yorumlar bırakmasına olanak verdiğinden, dilerseniz bu tarifleri deneyen kişilerin yorumlarından fikir edinmeniz de mümkün.

Uygulamayı aşağıdaki bağlantıları kullanarak ücretsiz olarak edinebilirsiniz, ancak uygulama içi reklamlar olduğunu belirtelim.

Yummly Recipes & Cooking Tools
Yummly Recipes & Cooking Tools
Developer: Yummly
Price: Free
‎Yummly Recipes & Meal Planning
‎Yummly Recipes & Meal Planning

Sidechef

Sidechef, en iyi yemek tarifi uygulamaları arasında biraz farklı bir yerde duruyor. Bu farkı, tarifleri aktarma şekline borçlu. Sidecheft’teki tarifler, size yemeği hazırlama sürecinde adım adım yardımcı oluyor.

Sidechef de çok zengin bir tarif kütüphanesi sunan uygulamalardan biri.

Arama bölümünden bulduğunuz ya da uygulamanın önerilerinden seçtiğiniz herhangi bir tarifi açtığınızda, alışılagelmiş diyebileceğimiz bir ekran bizi karşılıyor. Bu ekranda, seçtiğiniz tarifin fotoğrafı ve gerekli malzemelerin yanı sıra kullanıcı yorumlarını görebiliyorsunuz.

Sidechef’te kullanıcılar, yemeklerin altına yorumların yanısıra fotoğraf da ekleyebiliyorlar. Bunların haricinde, yine aynı ekranda adım adım fotoğraflarla birlikte yemeğin hazırlanışını okumanız mümkün.

Bu ekranın en altında ise Start Cooking yani “pişirmeye başlayın” butonu yer alıyor ve Sidechef’in farkı işte bu butonla birlikte başlıyor. Bu özellik sayesinde, uygulama sizi adımları tek tek gösteren bir arayüzle karşılıyor.

Sesli ve görsel anlatımla sizi yönlendiren Sidechef, belirli bir süre gerektiren adımlar için geri sayımlar oluşturuyor ve başlattığınızda işlemeye başlayan bu süreyi ekrandan takip edebiliyorsunuz. Süre tamamlandığında da sizi bir bildirim ile uyarıyor uygulama.

Yemeği hazırlarken dokunmatik kontrol kullanacak durumda değilseniz, bu ekrana dokunarak açabileceğiniz menüden sesli kontrol moduna geçme imkânı da var. Yine bu menüde malzeme listesini tekrar görebilir ya da fotoğraf çekebilirsiniz.

Size pişirme esnasında eşlik edecek olan tarif ekranı

Uygulamanın arama kısmı da tıpkı alternatifleri gibi gelişmiş filtreleme seçenekleri sunuyor. Böylece ihtiyacınız ve keyfinize uygun bir tarife rahatça ulaşabilirsiniz.

Uygulamada yemeklerle ilgili makaleler de bulmak mümkün. Bunlara dilerseniz ilgili bölümden ulaşabilir dilerseniz de günlük önerileriniz içinde tarifler arasına serpiştirilenleri okuyabilirsiniz.

Diğer yandan, tasarım şıklığı ve pişirmeyi adım adım gösterme özellikleriyle öne çıkan SideChef’in diğer uygulamalara göre performans ve stabilite olarak biraz geride kalabildiğini eklemeliyim.

Uygulamayı daha önce kullanmadıysanız aşağıdaki bağlantıları kullanarak hemen deneyebilirsiniz.

SideChef: Recipes & Meal Plans
SideChef: Recipes & Meal Plans
Developer: SideChef
Price: Free

Tasty

Daha önce de incelediğimiz Tasty, sosyal medyadaki en popüler yemek tarifi platformlarından biri. Eminiz ki çoğunuz, Facebook ya da Twitter’da arkadaşlarınızın paylaştığı bir Tasty videosu görmüş, hızlı ve eğlenceli şekilde tarifleri anlatan bu görsel tarif yöntemiyle leziz yemekleri izleşmişsinizdir. Zaten kuruluş sloganları da bu: Herkesin paylaşmak isteyeceği yemek tarifi videoları hazırlamak.

Tasty’de lezzetli tarifleri ve gelişmiş arama özellikleri ile hizmetinizde…

Artık Tasty keyfine mobil uygulama aracılığıyla da cihazlarınızdan erişme şansınız var. Ancak, şimdilik yalnızca iOS cihazlarda. Android için Google Play Store üzerinde pek çok Tasty logolu uygulama bulmak mümkünse de şimdilik resmi uygulama yalnızca iOS için var.

Uygulamada henüz Türkçe dil desteği yok, ancak videolar sayesinde buna pek gerek de kalmıyor açıkçası. Tasty, gelişmiş özellikleri ile en iyi yemek tarifi uygulamaları listesinde zirveye oynayan uygulamalardan.

Uygulamaya eğer Facebook ya da e-mail hesabınızla giriş yaparsanız, beğendiğiniz tarifleri kaydetmeniz de mümkün. Sonrasında bu yemeklere alt bölümde bulunan “My Recipes” bölümüne girerek göz atabilirsiniz.

Tasty de diğer uygulamarımızda olduğu gibi gelişmiş bir arama aracı sunuyor. Bu sayede, ulaşmak istediğiniz tarife diyet türü, dünya mutfaklarından hangisine ait olduğu gibi çeşitli filtrelemeler sayesinde rahatça erişebilirsiniz.

Tasty videoları, temelde 2 ana bölümden oluşuyor: “Malzemeler” ve “Hazırlık”. Bu tarifleri akıllı telefonunuza kaydedebileceğiniz gibi e-posta, kısa mesaj ve sosyal medya kanalları üzerinden başka kişilere iletmeniz de mümkün.

Uygulamada “Step by Step” modunu seçerseniz baktığınız tarifin her aşamasını video üzerinden detaylı izleme şansınız var. Dilerseniz sadece ilgilendiğiniz aşamanın videosunu oynatarak zaman kazanabilirsiniz.

Uygulamayı iOS cihazınıza indirmek için buraya tıklayabilir veya aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

‎Tasty: Recipes, Cooking Videos
‎Tasty: Recipes, Cooking Videos

En İyi Yemek Tarifi Uygulamaları ile Harikalar Yaratın! 

Akıllı cihazlarımızda kullanabildiğimiz pek çok yemek tarifi uygulaması sayesinde, yüzbinlerce tarif parmak uçlarınıza geliyor. Artık unuttuğumuz bir yemeği nasıl yaptığımızı hatırlamak ya da yaratıcı alternatifler bulup yeni lezzetler keşfetmek çok kolay.

Tercihiniz videolar ile görseller yardımıyla öğrenmek, eski usül tarifleri okuyarak yapmak veya SideChef’teki gibi daha etkileşimli yöntemlerden yana olabilir. Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun, en iyi yemek tarifi uygulamaları listemizden size uygun bir yemek tarifi uygulaması bulmanız mümkün.

Yazımızdaki uygulamalar sayesinde istediğiniz mutfaktan, istediğiniz beslenme tarzında, istediğiniz lezzette sınırsız alternatif arasından, aradığınızı bulup afiyet ve keyifle yemek yiyeceğinizi umuyoruz.

Peki sizin favori yemek uygulamanız hangisi? En iyi yemek tarifi uygulamaları listesinde mutlaka olmalı dediğiniz başka bir uygulama var mı? Düşüncelerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.