Facebook çöpçatan uygulamalarına ve web sayfalarına rakip olarak duyurduğu FaceDate özelliği ile uzun süreli ilişkilerin kurulacağını vadediyor. Test süreci biten uygulama Kolombiya’da bulunan Facebook kullanıcılarının hizmetine sunuldu.

Facebook tarafından hayata geçirilecek olan uygulama şimdiden Tinder’ın sahibi Match Group ile KCupid çöpçatanlık sitelerinin hisselerinde %17’lik bir düşüş yaşanmasına neden oldu.

Facebook çöpçatan

Facebook Çöpçatan Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Facebook kendi içerisinde yaptığı bir analizle 200 milyondan fazla profil sahibinin ilişki durumda “single” yani ilişkiyi yok seçeneğinin seçili olduğunu açıklıyor.  Bu durumda da FaceDate uygulaması pilot ülke olan Kolombiya’da test edildikten sonra, Facebook kullanıcılarının hepsi için açıldığında büyük ilgi göreceği anlamına geliyor.

Diğer bir nokta ise alışılmış kalıpların dışında olan beş ayrı cinsiyet seçeneği sunuyor olması.  Facebook Dating uygulaması telefonlardaki konum belirleme özelliğine göre 100 km çapında bir alanda olan eşleşmeleri uygulamayı kullanan Facebook kullanıcılarına gösterecek.

Facebook çöpçatan

Facebook Tinder’a Rakip Oluyor

Uzun zamandır online çöpçatanlık yapan Tinder’a benzer bir hizmet verebilmek için yoğun tempoyla çalışan Facebook, özelliği sonunda kullanıma sundu.

FaceDate, özel bir algoritma ile kullanıcıların birbirleri ile uyan tercihleri, beğenileri ve ortak arkadaşları dikkate alınarak potansiyel bir eşleşme sağlayacak. Ama Facebook arkadaş listelerinde birbirleri ile ekli olan kişileri listelemeyecek.

Sadece metin mesajı gönderilmesine izin verecek olan uygulama messenger uygulamasında izin verilen link ya da fotoğraf paylaşımına izin vermeyecek.

Facebook içerisinde uygulama için oluşturulacak Dating profilinde ad soyad yerine sadece isim kullanılabilecek ve arkadaş olan profilleri potansiyel eşleşmelerin dışında bırakacak. Ayrıca Facebook üzerinde kullanılan gelen kutusundan ayrı bir mesaj kutusu yer alacak.

FaceDate uygulamasının diğer çöpçatanlık uygulamalarından en büyük farkı ise etkinlik ve farklı arkadaş grupları aracılığı ile de sosyalleşmeye olanak sağlaması.

Pilot bölge olan Kolombiya’dan sonra tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı belli olmayan uygulama şimdiden diğer çöpçatan site ve uygulamalarının uykusunu kaçırmaya başladı bile.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.