Facebook Hesapları DarkWeb’de 3 dolara satışa sunuluyor. Son zamanlarda çıkan bu iddia Facebook’un güvenirliğini alt üst etti. Geçtiğimiz günlerde 25 Eylül’de Facebook bir saldırıya uğradı, yaklaşık 50 milyon kullanıcısının hesabını çaldırdı.

DarkWeb internet sitesinde çalınan Facebook hesaplarının oldukça komik rakamlara satılıyor olması Facebook’un gündemini karıştıran bir olay oldu.

Facebook Hesapları

Facebook Hesapları Güvenilirliği Sorgulanmalı mı?

Gelen habere göre servis sağlayıcılarının güvenirliğini hesaplayan DreamMarket, birçok Facebook hesabının DarkWeb’e düştüğünü ve büyük bir veri havuzunun tehlike altında bulunduğunu açıkladı. Tehlike altında olan veriler DarkWeb üzerinde farklı fiyatlara satılıyor.

Çalınan verilerin 3-12 dolar arasında satışı yapılıyor. DarkWeb üzerinde alım-satım işlemleri bitcoin ve bitcoin cash ile gerçekleştiriliyor. Çalınan toplam veri açığının fiyatının 150-600 milyon dolar arasında olabileceği düşünülüyor. Küçük paralardan bahsetmiyoruz, çalınan veri açığı oldukça yüksek meblağlar.

Facebook Hesapları

Facebook Kullanıcılarını Koruyamadı!

Özellikle çalınan hesaplardaki fotoğraf, video, yazışmalar ve kişisel bilgiler göz önüne alınırsa çok ciddi bir olayla karşı karşıyayız. Kişisel bilgilerin sızdırılmasından hiç hoşlanmayan ve kullanıcılarının gizliliğine büyük önem veren Facebook’un böyle bir olay karşısında ne yapacağı konusunda henüz net bir açıklamada bulunmamış olması da ilginçliklerden bir tanesi.

Bu hesap çalınma olayı küçük bir olay değil, oldukça büyük bir veri kaybının kaybolması yanlış ellere geçmesi anlamına gelir. Saldırının kimler tarafından yapıldığı da büyük merak konusu olmaya devam ediyor.

Facebook saldırı ile ilgili henüz net bir bilgi olmadığı için yapılan tüm konuşmalardan ve röportajlardan kaçınmaya devam ediyor. Hiçbir açıklama yapmayan Facebook, sadece yeterli bilgi olduğunda kim tarafından gerçekleştirildiği tespit edildiğinde detaylı bir konuşma yapacağını söylemişti.

Eğer bu olay Facebook’un ihmalkârlığından kullanıcılarını koruyamamasından kaynaklı bir sorun ise, Facebook senelik gelirinin %4 üne kadar ceza alabilir. Bu rakam da yaklaşık 2 milyon dolar.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.