Facebook Portal görüntülü sohbet cihazlarını, tam bir ay önce ilan etmişti. Portal ve Portal Plus, ilan edildikten bir ay sonra satışa çıktı.

Facebook Portal cihazları neredeyse sadece görüntülü sohbet üzerine odaklanmış şekilde tasarlandı. Aynı zamanda fotoğraflara bakabilme, müzik çalabilme ve bazı video ağlarını destekleme gibi özelliklere sahipken, genel başlangıç olarak çok sınırlı. Hatta o kadar sınırlı ki Portal’dan Facebook’ta bile gezemiyorsunuz.

Öncelikli olarak Facebook Portal görüntülü sohbet cihazları, Facebook Messenger üzerinden insanlarla sohbet etmek için kullanılıyor. Facebook görüntülü sohbet sistemlerini daha kolay hale getirmek için bazı akıllı kamera hileleri kurdu. Portal ve Portal Plus’lar üstte tek, sabit bir kameraya sahip.

facebook portal

Ancak kamera size yakınlaşma ve sizi takip etme özelliğine sahip. Böylece sohbet ederken yüzünüze bir telefon tutmanıza gerek kalmayacak. Yani bir oda boyunca hareket edebilir ve aynı zamanda bir çağrı yapabilir, görüntülü görüşebilirsiniz.

Peki İnsanlar Facebook Portal Cihazlara Güvenebilecek mi?

Bilindiği üzere Facebook Cambridge Analytica skandalı yüzünden hem itibar hem de kullanıcı kaybetmişti. Şimdi Portal cihazlar ve ardı arkası kesilmeyen yeniliklerle liderliğini korumaya çalışıyor. En yeni örneği 3D Portre özelliğiydi.

İşte bu cihazların tek hikayesi sadece yapabilecekleri ve yapamayacakları değil. İnsanların bütün bu veri skandallarından sonra Facebook’a bağlı bir mikrofon ve kamerayı evlerine sokmaya istekli olup olmayacakları akılları kurcalayan soru.

Facebook, burada gizlilik politikalarını vurguladı. Buna bağlı olarak kamerayı tamamen devre dışı bırakan bir düğme var. Ancak bu, son gizlilik skandalları ile çevrelenmiş olan şirketin zaten şüpheci kullanıcılarını rahatlatmak için yeterli olmayabilir.

Hem Portal hem de Portal Plus bugün kullanılabilir durumda. Best Buy ve Amazon’un dışında Facebook’un web sitesinden de satın alınabiliyor. Küçük olan Facebook Portal 199 dolara satılıyor ve daha büyük olan Portal Plus ise 349 dolar.

Lansmanında, bir kerede iki tane satın alırsanız 100 dolar indirim kazanabiliyorsunuz. Bu da şu anlamda kullanışlı; bir Portal cihaz aldığınızda yüksek bir ihtimalle başka bir Portal kullanıcısının sizinle sohbet etmesini isteyeceksiniz. İkinci cihazı da hediye ederek sevdiklerinizle görüntülü görüşebilirsiniz.