Size daha önce ZOOM uygulamasından bahsetmiştik, şimdi Google’ın yeni geliştirdiği hizmet olan işletme ve eğitim odaklı video konferans uygulaması Google Meet ‘in, Gmail entegrasyonundan bahsedeceğim. ZOOM’un salgın nedeniyle kullanımının artması ardından güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi, dolayısıyla bu durum rakiplerini de harekete geçirdi. Google bu rakiplerden biri. Google’ın böyle bir özelliği başlatma planı vardı, ancak salgın dönemi bu planı öne çekti.

Google, ZOOM benzeri galeri görünürlüğü olacağını ve kullanıcılarının Gmail’den çağrı alacağını belirtti. Google’ın G Suite Başkan Yardımcısı Javier Soltero Reuters’e verdiği röportajda, kullanıcıların doğrudan Gmail ile çağrı başlatabileceğini ve toplantılara katılabileceğini açıkladı.

Uzaktan çalışanlar için yayın yapan Google’ın Hangout toplantısı artık Google Meet olarak adlandırılıyor. Meet, bir Google blog yayınından çok daha fazla konferans hizmeti sunuyor.

Uygulama, salgın döneminde büyük bir büyüme bekliyor. Yeni entegrasyon Meet ile görüntülü konuşmalar 16 kişiyle yapılacak. Ama eğer güçlü bir CPU’nuz varsa bir ekranda 49 kişinin görüntüsünü görebileceksiniz. Meet’in Gmail ile yeni entegrasyonuna, Gmail’in kenar çubuğundaki seçeneklerden bir toplantı başlatabilecek veya katılabileceksiniz.Google Meet

Google, Meet Özelliklerine Ücretsiz Erişim iznini 30 Eylül’e kadar uzattı.

Uygulamanın en büyük özelliklerinden biri, hangi akış türüne ihtiyacınız varsa e-posta ve video konferans arasında kolaylıkla geçiş yapabileceksiniz. Meet aracılığıyla yaptığınız görüntülü konuşma sırasında düşük ışık koşullarınız olduğunda anında video kalitesini yükseltebilir ve arka plan görüntüsüne filtreleme özelliği ekleyebilirsiniz. Bu özelliğin ayın sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Google, Meet’in günde 2 milyondan fazla kullanıcı eklediğini duyurdu. Meet, yılbaşından bu yana diğer Google hizmetlerden daha fazla günlük kullanıcı kazandı. Google, 1 Temmuz’da bitmesi planlanan bazı gelişmiş Meet özelliklerine ücretsiz erişim iznini 30 Eylül’e kadar uzattı.

Google, salgın nedeniyle evden çalışma sistemine geçen tüm şirketlerin Meet’e güvendiğini söyledi. Size ilk olarak Meet’i kullanmaya başladığınızda 16 kişiyle görüşebileceğinizi, Gmail’e entegrasyon sonrasında kenar çubuklarından bir toplantı başlatabileceğinizi, konuşma esnasında dış sesleri filtreleyebileceğinizi ve görüntü kalitesini artırabileceğinizi aktardık. Tüm bu özelliklerin nasıl işleyebileceğini görmemiz için ay sonunu beklememiz gerekiyor. Dilerseniz siteyi inceleyebilirsiniz.

‎Google Meet (original)
‎Google Meet (original)
Developer: Google
Price: Free
Google Meet (orijinal)
Google Meet (orijinal)
Developer: Google LLC
Price: Free