Facebook %100 yenilenebilir enerjiye geçmeye hazırlanıyor. Eğer planlandığı gibi giderse bu proje, 2020 sonuna kadar hayata geçecek.

Facebook %100 yenilenebilir enerjiye

Facebook %100 Yenilenebilir Enerjiye Göz Kırpıyor

Sosyal medya devi Facebook, yeni projesini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; Facebook, 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yapacak. Aslında Facebook, bu konuda hayli geç kalmış durumda; çünkü Google ve Apple, çoktan dünya genelindeki tesislerinde güneş ve rüzgar enerjisine geçti bile.

Peki Facebook, neden böyle bir hamle yapıyor? Sosyal medya devi, bu adımı ile çevre dostu bir şirket olduğunu kanıtlamak istiyor. Hedeflenen tarih ise 2020 yılı olarak dikkat çekiyor.

Aslında tesislerin yüzde 50’lik bir bölümü 2018’e kadar tamamlanacaktı. Ancak 2017 bitmeden yüzde 51’lik bir hedefe ulaşıldı.

Facebook, pek çok tesisinde şimdiden yenilenebilir enerji kullanmaya başladı bile. Bu tesisler arasında Lunas, New Mexico, Papillion, Nebraska, Luleå, İsveç, Altoona, Iowa ve Fort Worth, Teksas’takiler yer alıyor. Bu tesisler veri merkezlerine güç sağlarken temiz enerjiden yararlanıyor.

Facebook %100 yenilenebilir enerjiye

Dev Şirketler Temiz Enerjiye Evet Diyor

Teknoloji devleri, art arda bu radikal kararı almaya başladılar bile. Google ve Apple başta olmak üzere pek çok şirket, bu konuda adım attı bile. Bunun dışında General Motors gibi teknoloji devi şirketler de bu konuda anlaşma imzalamış durumda.

Teknolojiye yön veren şirketlerin yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına yönelmesi, son derece umut verici olarak değerlendiriliyor. Güneş ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere doğal kaynaklardan yararlanılabilmesi ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Temiz bir doğa için adımlar atan ve her adımında doğa dostu bir şirket olduğu vurgusunu yapan Facebook, 2020 yılından önce de bu hedefini gerçekleştirmeyi başarabilir. Bu sayede diğer şirketlere de önemli bir örnek oluşturacaktır.

Facebook, bunun dışında da pek çok doğa dostu çalışmaya imza atıyor. Bakalım diğer şirketler de bu karara uyarak yenilenebilir enerjiye geçiş yapacak mı…

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.