Facebook Athena projesi uzun zamandır sır gibi saklanıyordu. Ancak şirket sır gibi saklanan hızlı internet projesini en sonunda doğruladı.

Facebook Athena Projesi

Facebook Athena Projesi Geliyor

Facebook projelerine bir yenisini daha ekledi. Aslında Athena projesi ile ilgili söylentiler vardı ancak şirket tarafından bir türlü doğrulanmamıştı. Hatta Facebook bu projesini sır gibi saklıyordu.

Geçtiğimiz mayıs ayında temelleri atılan bu proje en sonunda gün yüzüne çıktı. Gizli bir uydu üzerinde çalıştığı konuşulan Facebook iddiaları doğruladı.

Sır gibi saklanan bu çalışma resmi makamlarca doğrulandıktan sonra bir Facebook sözcüsü Wired’a açıklama yaptı. Athena kod adıyla geliştirilen uyduya dair sözcünün açıklamaları ise şu şekilde:

“Özel projelerden bahsetmeyi sevmiyoruz ama uyduların, gelecek nesil internet altyapısı için önemli olduğu bir gerçek. Biz de uydulara inanıyoruz ve internetin ulaşmadığı bölgeler için bir numaralı alternatif oldukları kesin.”

Facebook Athena Projesi

Athena Ne Zaman Fırlatılacak?

Geliştirilen bu uydu ile daha hızlı internet mümkün hale gelecek. Uydunun 2019’un ilk çeyreğinde fırlatılması planlanıyor. Athena kod adlı uydunun tek işlevi ise internet dağıtmak olacak.

Facebook bu çalışmalara yeni başladı ancak hızlı internet için pek çok şirket çoktan harekete geçti. OneWeb ve SpaceX gibi şirketler uydudan internet ile ilgili ciddi adımlar attı hatta uydular uzaya çoktan gönderildi.

Facebook’un sır gibi sakladığı bu proje artık resmi olarak hazırlık sürecinde olduğu doğrulanmış bir proje. Facebook güçlü yatırımlarla yalnızca bir sosyal medya projesi olmaktan çıkarak internet üzerinde tekele dönüşmeye çalışıyor gibi görünüyor.

Özellikle Athena projesi ile iddiasını daha da perçinleyen Facebook’un SpaceX gibi şirketlerle de rekabete girecek olması kaçınılmaz. Bakalım Facebook bu yeni proje ile daha hızlı internet sunma gücüne kavuşabilecek mi, birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.