Sosyal medya, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Her gün yaşadığımız olayları, beğendiğimiz durumları ve takip ettiğimiz konuları, üyesi olduğumuz sosyal ağlarda paylaşıyoruz. Fakat Facebook’ta vb. diğer mecralarda paylaşım yaparken ne kadar dikkatli ve duyarlıyız, işte bu tartışılır.

Yakın zamanda İtalya’da görülen bir mahkeme, yapılan paylaşımların ne kadar ciddi sonuçları olabileceğini gözler önüne serdi. Buna göre; Facebook’ta başkasının fotoğrafını kullanan bir kadına, 15 gün hapis cezası verildi.

Sahte hesap oluşturup insanları kandırmaya çalışanlara önemli bir uyarı niteliğindeki mahkeme kararının detayları haberimizde…

Facebook'ta sahte profil açmak

Başkasının Kimliğine Bürünmek

Konu sanal alem olunca “Biz, ne istersek yaparız; nasılsa gerçek değil!” diye düşünen kullanıcılarla da karşılaşmak olası oluyor. Oysa gerçek hayatta olduğu gibi sanal alemde de söylemlerimizden ve çevremizdekilere yönelik davranışlarımızdan sorumluyuz.

Bize özel sosyal bir gazete gibi çalışan Facebook, belki de bu tip konuların en çok tartışıldığı mecralardan biri. Bazı kötü niyetli kullanıcılar, sahte hesap oluşturmakta veya başkasının fotoğraflarını kullanarak insanları aldatmaya çalışabiliyor.

Fakat İtalya’da Yargıtay tarafından alınan bir karar, bu tip davranışların büyük yaptırımlara neden olabileceğini gösterdi. İtalya’nın Pordenone şehrinde yaşayan 30 yaşındaki bir kadın, Facebook üzerinde sahte bir hesap oluşturdu ve bu hesapta, internetten bulduğu bir fotoğrafı kullandı.

Mahkeme, başkasının kimliğine bürünmek suçundan dolayı kadına 15 gün hapis cezası verilmesine karar verdi.

İtalyan Ceza Kanunu’nda yer alan bir maddede, “kendisi ya da başkaları için avantaj elde etmek ya da başkalarını zarara uğratmak ya da yanıltmak amacıyla” hareket edilmesinin ve başkalarının kimliklerini kullanmanın 1 yıla kadar hapisle cezasına neden olabileceği belirtiliyor.

Yargıtay da kararını bu maddeye dayandırıp kadına 15 gün hapis cezası verilmesini uygun buldu. Ancak kadın, bu cezayı para cezasına dönüştürmeyi tercih etti ve İtalyan mahkemesine 3.750 Euro ödemeyi kabul etti. Buna ek olarak, mahkeme masraflarının da kadına ödetileceği konuşuluyor.

Facebook'ta sahte profil suçu

Facebook’ta Sahte Hesap Açmak

İtalyan Mahkemesi’nin bu kararı, sadece İtalya’da değil, tüm dünyada önemli bir konuyu da gündeme taşıdı. Başka kişilerin fotoğraflarını kullanarak, sahte profil yaratmak veya bu görselleri kapak fotoğrafı yaparak insanları kandırmaya çalışmak, aslında ciddi bir suç.

Facebook da Topluluk Standartlarında, başka birinin profilini taklit etmenin veya başkası adına izin almaksızın hesap açmanın yasal olmadığını belirtiyor.

Siz, mahkemenin bu kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Facebook’ta sahte hesap açmak, hapis cezasını gerektirecek kadar ciddi bir suç mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.