Facebook’un sayfa etkileşimi ile ilgili korkutan veri açıklandı. Buffer’ın 43 milyon Facebook sayfası gönderisi üzerinden yaptığı analiz, popüler uygulamayı kullanan markalar için alarm çanlarının çalmaya başladığını gösteriyor.

Facebook’un sayfa etkileşimi

Facebook’un Sayfa Etkileşimi Neden Düşüyor?

Bu yıl, Facebook için hiç kolay bir sene olmadı. Ortaya çıkan skandallarla zarar gören şirket, bununla birlikte gençlerin sosyal medya davranışlarındaki değişiklik nedeni ile de eski popülaritesini kaybetti.

Sosyal medya yönetim aracı Buffer’ın yaptığı bir araştırma ise Facebook kullanan markaların geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Sayfa etkileşimleri ve etkileşim düşüşlerinin nedenlerinin incelendiği araştırma kapsamında, Facebook’ta yer alan en etkin 20 bin markanın içerikleri değerlendirildi.

Aslında bu düşüşün temel sebeplerinden biri, Facebook tarafından Ocak ayında yayınlanan yeni Haber Kaynağı algoritması oldu. Bu algoritma nedeni ile marka sayfalarındaki erişimde ciddi oranda düşüşler meydana geldi.

İşte araştırmanın ortaya koyduğu diğer çarpıcı sonuçlar…

Sayfa Etkileşimlerindeki Düşüş Sürecek

Bahsettiğimiz algoritma, marka içeriklerinin erişimlerinin düşmesine neden oldu. Bu algoritma, aile ve arkadaşların gönderilerini öncelikli hale getiriyor. Bu da markalar için daha kısıtlı bir alan kalmasına neden oluyor.

Yeni algoritmadan sonra marka sayfalarının etkileşiminin yüzde 50 oranında düşüş yaşandığı ortaya çıkdı. Üstelik bu durum, yalnızca 18 aylık bir süreçte meydana geldi.

Facebook’un sayfa etkileşimi

En Yüksek Etkileşim Görsellerde

Bilindiği gibi son dönemlerde sosyal medyada video çağı olacağı konuşuluyordu; ancak sonuçlar, görsellerin tacını kimseye kolay kolay kaptırmayacağını gözler önüne seriyor.

Ancak yine de görsel etkileşiminde de ciddi düşüş söz konusu. 2017 yılının ilk çeyreğinde görsel başına etkileşim, 9 bin 370 iken; 2018 yılının ilk çeyreğinde bu rakam, 3 bin 454’e düştü.

İdeal Etkileşim için Günde 5 Paylaşım

Merak edilen konuların başında ideal gönderi sıklığı ne olmalı sorusu geliyor. Buna göre günde bir paylaşım en yüksek etkileşimi alıyor, ancak toplam erişimlerde en düşük oranlara sahip oluyor. İdeal paylaşım sıklığı ise 5 olarak belirleniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.