Türkiye’de ve dünyada pek çok insanın müzik dinlemek ve şarkı indirmek için kullandığı mobil uygulama Spotify, yönetimsel olarak bağımsızlığı ile biliniyor. Çıkış zamanından bu yana kadar herhangi bir firmanın altında çalışmayı kabul etmeyen firma yetkilileri, geçtiğimiz dönemlerde Çinli bir firmanın satın alma teklifini de reddetti.

TechCrunch kaynağının verdiği habere göre, 2017 yılının ilk çeyreğinde Çinli internet devi olan Tencent firmasının Spotify uygulamasını satın almak istediği belirtildi. Basına verilen bu haberde Tencent şirketinin vermiş olduğu fiyat teklifi ile ilgili bir bilgi yer almıyor. Çin’de QQ Music ve KuGou isimli müzik uygulamalarıyla popüler olan bu firmanın, 600 milyon kullanıcısı olduğu biliniyor.

Spotify’dan Herhangi Bir Açıklama Gelmedi

Basına sızdırılan bu haberin ardından iki taraftan da herhangi bir açıklama gelmemiş olması, kafalarda soru işareti bıraktı. Bu nedenle konu hakkında net bir değerlendirme yapmak biraz zor. Ancak böyle bir anlaşma sağlanamasa bile bu konunun gündeme gelmesi, Çinli firmanın Çinli firmanın sınırları zorlamak istediğini gösteriyor.

Haberin detaylarında birkaç görüşmenin gerçekleştirildiği bildirilirken, bunun bile Spotify için bir gelişme olduğundan bahsediliyor. Bazı görüşlere göre, böyle bir karar alması firmanın mevcut katı anlayışından sıyrılması anlamına geliyor. Çinli şirketlerin Çin piyasası ile sınırlı kaldığı şu dönemlerde, böyle bir atağa hazırlanıyor olması da sektör içerisinde büyük bir heyecan yarattı. İlerleyen dönemlerde bu haberi doğrulayan açıklamalar gelmesi de bekleniyor. Spotify’ın ise bu satın alma işlemi konusunda şirketlere nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu olarak kalacak gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.