Google Half Earth dikkat çeken bir proje ile geliyor. Dünyanın canlı çeşitliliğine dikkat çekmek isteyen ve Google Earth ile benzer bir altyapıya sahip olan Half Earth, yeryüzündeki biyoçeşitlilik oranlarını görmenizi sağlayacak.

Google Half Earth

Google Half Earth Canlı Türlerini Bir Araya Getirecek

Google Half Earth toplum için çok değerli bir çalışma ile geliyor. Adını ünlü biyolog Edward O. Wilson’un kitabından alan proje, biyoçeşitlilik korumasını sağlamayı hedefleyecek. Bu çalışma ile de yüz bin türü bir araya getirecek. Tamamen bilimsel temellere dayandırılacak olan araç, doğanın ve canlıların korunmasını amaçlıyor.

Sistem, Google Cloud Platform üzerinde yer alacak. Üstelik 1 km gibi ciddi bir çözünürlük verisi sunacak. Ayrıca BigQuery gibi oldukça güçlü bir Google aracı ile çalışacak olması da projenin ne kadar etkili olacağına dair en büyük kanıt olarak değerlendiriliyor.

Google Half Earth

Google Half Earth Doğayı Koruyacak

Google, doğa için faydalı çalışmalar ile de adından zaman zaman söz ettiriyordu. Ancak son çalışma, canlı çeşitliliği adına dikkat çekici bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Half Earth projesi ile dünya üzerinde yer alan tüm canlılara dair bilgilere ücretsiz ve kolay şekilde erişim sağlayabileceksiniz.

Half Earth projesi henüz tamamlanmadı. Ancak şimdiden düşük veri tüketimi konusunda son derece dikkatli. Ayrıca biyolojik canlılık analizi konusunda da ciddi hedefleri bulunan sistemin, mobil dünyada faydalı bir çabayı temsil etmesi bekleniyor.

Half Earth projesine göz atmak için bu linke tıklayarak projenin resmi web sitesine erişim sağlayabilirsiniz.

Projenin hayvanların ve bitkilerin çeşitliliğine dair net bilgiler sunması ve tüm dünyada doğaya saygı bilincinin oluşturulmasına katkı sunması bekleniyor. Google’ın dikkat çeken bu projesi ile ilgili daha net çalışmaların yapılıp yapılmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor; ancak dev şirketin bu proje için önemli bir yatırım yaptığını belirtmekte fayda var.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.