Son zamanlarda Huawei ile yaşadığı gerginliklerle gündeme gelen Google bu defa bambaşka bir konuda bambaşka bir skandalla gündemdeki yerini alıyor. Bu skandal bütün teknoloji şirketlerindeki yaş ayrımcılığı konusunu içerse de Google bu konuda en çok sözünü ettiren şirket gibi görünüyor. Google yaş ayrımcılığı yaptığı için 7 milyon dolar ödemeye mahkum oluyor.Google Yaş Ayrımcılığı

Genel olarak teknoloji şirketlerindeki yaş ayrımcılığı konu Google’a gelince de değişiklik göstermiyor. Teknoloji şirketleri ilk kurulduğundan bu yana, genç yaşında olan çalışanları yaşı ilerlemiş dahilere tercih ediyor. Google da bu konuda diğer şirketlerden farklı bir tutum sergiliyor sayılmaz.

Bir araştırma şirketi olan Payscale’in yaptığı anketin sonucuna göre Facebook çalışanlarının yaş ortalaması yirmi dokuzken, Amazon’da otuzu buluyor. Şirketlerin birçoğu kırk yaşını aşmış insanları kendi amaçları doğrultusunda kullansa dahi durum iş teklifi etmeye gelince hiç de ılımlı bakmıyor. Bunun yanı sıra gelen başvuruları da reddediyor.

Bu konuya en çok karşı çıkan ve baş davacı olarak tanınan Cheryl Fillekes’in avukatı “Yaş ayrımcılığı teknoloji endüstrisinde ele alınması gereken bir konu” dedi ve şöyle devam etti “Bu konuda bize gelen müşterilerimize adil bir uzlaşma sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz” diyerek sözlerini sonlandırdı.Google Yaş Ayrımcılığı

Google Yaş Ayrımcılığı Yaptığını Reddetti!

Yine de mahkemede davacılara veya iş başvurusunda bulunanlara kasıtlı bir ayrımcılık yaptığını reddetti. Şirketlerinin kapsayıcı bir iş yeri oluşturabilmek adına çok çalıştığını ve temelde her türlü yasa dışı ayrımcılığa karşı güçlü politikalara sahip olduğunu öne sürdü.

Nihai çözüm önerisiyse, Cuma günü ABD Kuzey Kaliforniya bölge mahkemesinde bir hakime sunuldu. Avukatlık ücretlerinin ardından anlaşmanın, yapılan eylemde bulunan iki yüz yirmi yedi kişinin her birine otuz beş bin dolara ulaştığı bildirdi. Google yaş ayrımcılığı için toplamda 7.945.000 dolar ödedi.

Siz teknoloji şirketlerindeki yaş ayrımcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Şirketler, genç çalışanları yaratıcı fikir ve çalışma azimlerinin daha çok olacağını düşündüklerinden dolayı mı istiyorlar? Sizce sadece yaşı ileri olduğu için insanları işe almamak etik mi? Yorumlarda fikirlerinizi belirtmeyi ve bizi sosyal medya hesaplarım olan Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn’den takip etmeyi unutmayın.

PAYLAŞ
Anime/manga meraklısı, boş vaktinde çizen, teknoloji meraklısı bir öğrenci.