Kötü amaçlı yazılımları Google Play Store’dan def etmek söz konusu olduğunda Google’ın rahat bir nefes alması mümkün gibi durmuyor. Android uygulamaların resmi kaynağı Google 13 uygulamayı kötü amaçlı yazılımlar olarak gizlenmiş olduğundan Google Play Store’dan kaldırdıgoogle 13

Android uygulama mağazası Google Play Store her zaman Apple App Store kadar güvenli olmaması üzerinden eleştirilmişti. Şimdi ise ESET Güvenlik Araştırmacısı Lukas Stefanko bu uygulamalar hakkında bir tweet attı ve bu uygulamaların cihazlara kötü yazılımlar yüklediğini söyledi. Yarım milyondan fazla Android kullanıcısının bu kötü amaçlı yazılımları indirdiğini iddia etti.

Uygulamalar, yasal bir işlev göstermediği gibi, kötü amaçlı yazılım yüklemeyi daha kolay hale getirmek için telefonlara gizlendi de. Araba ve kamyon sürüşü simülasyonları olarak listelenen bu uygulamalar, Play Store’da artık yok.

Lukas Stefanko tweetin devamında bu uygulamaların sahte olduklarını ve uygulama simgelerini indirildikten ve yüklendikten sonra cihazda gizleyebildiklerini gösterdi. Bu uygulamalar, ‘Oyun Merkezi’ adında arka planda başka bir APK indiriyor ve kullanıcının bunu yüklemesini istiyor. Yüklendikten sonra, bu uygulama arka planda gizleniyor ve cihaz kilidi açıldığında reklam görüntülüyor.

Bu kötü amaçlı yazılım uygulamaları, diğerlerinin arasında lüks araba sürüş simülatörü, kamyon kargo simülatörü, itfaiye aracı simülatörü gibi isimlerle yer alıyordu. Bu uygulamaların tanıtım resimleri de iyi yapılmıştı. Böylece meşru uygulamalar arasına kolayca kaynamışlardı. Stefanko, bu uygulamaların kümülatif olarak 560.000’den fazla kez indirildiğini ve hepsinin aynı geliştirici tarafından, Luiz Pinto tarafından yapıldığını söyledi.

Google 13 Uygulamayı Kaldırmadan Önce Trendlerdeydi!

Uygulamalar temelde oyun olarak gizlenmişti, ancak kullanıcı bunları başlatmaya çalıştığında hiç işe yaramadı ve çöktü. İlginçtir ki, bu uygulamalardan ikisinin, Google 13 uygulamayı kaldırmadan önce Google Play Store’un trendlerinde yer aldığı tespit edildi.

Bu, bu kadar büyük bir sayıda Android kullanıcısının kötü amaçlı yazılımlardan ilk kez etkilenişi değil. Geçen sene, Judy adında bir oto-tık reklam engelleyicisi kötü amaçlı 41 yazılım tespit etmiş ve 8.5 milyon ila 36.5 milyon arasında Android cihazın etkilendiğini söylemişti. Aynı zamanda, FalseGuide milyonlarca Android cihazın Google Play Store’dan virüs kaptığını raporlamıştı.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.