Play Store ve App Store, mobil uygulamaların görücüye çıktığı ve hedefledikleri kitlelere yayıldığı mecralar. Bir o kadar önemli bir başka yer ise sosyal medya kanallarında uygulamanızın sayfaları. Bu alanlarında kullanıcıların bıraktığı yorumlar potansiyel kullanıcılarınız üzerinde belirleyici etkiler bırakabilmekte. Bu yorumlara sizin vereceğiniz yanıtlarsa hem potansiyel, hem de mevcut kitleniz ile iletişimde son derece önemliler. Peki kullanıcıların uygulama yorumları nasıl yanıtlanır? Gelin bir göz atalım…

Mobil cihaz kullanıcıları, indirdikleri uygulamalar ile ilgili olarak çeşitli amaçlarla geri bildirimlerde bulunuyor. İşlevsel buldukları, fayda gördükleri uygulamalar hakkında görüşlerini paylaşmak bu amaçlardan biri.

Ancak tersi durum da söz konusu; sorun yaşadıkları ya da kendilerine hayal kırıklığı yaşatan uygulamalarla ilgili olumsuz geri bildirimlerde de bulunabiliyorlar. Son olarak, yaşadıkları problemler ile ilgili olarak destek arama amacıyla uygulamanıza yorum bırakabiliyor kullanıcılarınız da var.

Peki bu geri bildirimler için hangi kanalları tercih ediyorlar dersiniz? Bu konuda en başta gelen kanallar sosyal medya ve uygulama marketleri. Dolayısıyla, bu kanallar aynı zamanda uygulamanızla ilgili olumlu ya da olumsuz gelişmelerin geniş kitlelere ulaşacağı yerler.

Kullanıcıların uygulama yorumları, ASO (app store optimization – uygulama mağazası optimizasyonu) konusunda da önemliler. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO kavramına çoğumuz aşinayız. ASO ise arama motorları yerine Play Store ve App Store’da aramalarda öne çıkmanızı sağlıyor.

Uygulamalar için kritik önemdeki bu yorumlar ve puanlamalar, uygulamayı mağazalardaki aramalarda öne çıkaracak etkenlerden biri. Uygulamanız arama sonuçlarında ne kadar önde yer alıyorsa, mağazadan indirilme oranı da paralel olarak artacak.

Burada, uygulamanızın itibarını arttırmak adına, uygulama yorumlarını nasıl yanıtlamanız gerektiğine değineceğiz.

 

Uygulama Yorumları Çözüm Odaklı Olarak Yanıtlanmalıdır

Kullanıcı memnuniyetini arttırmak ve profesyonel bir imaj sergilemek adına, yanıtlarınız yapıcı yönde olmalı. Bu sayede kullanıcılara kendilerini özel hissettirebilirsiniz, ki bu da hayli önemli. Yanıtlarınızda kullanıcıların uygulama ile ilgili deneyimini nasıl geliştirebileceklerine ve çözüm önerilerine odaklanmak her iki tarafın da yararına olacak.

Mobil kullanıcıların ideal seviyede etkileşim sağlamalarına yönelik olarak yapılacak olan bu davranışların, ilişkileri daha güçlü bir hale getireceğini de unutmamak gerek. Böylece, mobil uygulamanın sahibi olan kişileri ve firmalar, kullanıcılarının bu fikirlerini önemsediklerini gösterme şansı da elde ediyorlar.

uygulama yorumları nasıl yanıtlanır

Zaman Kaybını Önleyin

Gözden kaçırmamak gereken bir diğer nokta da, uygulama yorumlarına yanıt için bekleme sürelerinin pek uzun olmadığı gerçeği. Hızlı gelen bir yanıt kullanıcıya önem verildiğini göstermenin yanı sıra, uygulamaya olan ilgilerini de canlı tutacak.

Hızlı bir iletişim, hem uygulamanızdaki gelişmeleri ön planda tutacak, hem de yanıt bekleyen kullanıcıları mutlu edecek..

Tüm Yorumlarda Eşit Mesafede Durun

Uygulama sahipleri olası bir olumsuz imajdan sıyrılmak adına yorumları yanıtlarken genelde negatif olanlara öncelik verme eğilimindeler. Oysa ki sağlıklı bir iletişim sağlamanın asıl yolu, tüm yorum yazanlara eşit mesafede olmaktan geçiyor. Bu sayede tüm kullanıcı görüşlerine değer verdiğinizi, hedef kitlenizle samimi ve sürekli bir iletişimde olduğunuzu gösterebilirsiniz. Diğer türlü ise, kullanıcılarınız yalnızca görüntüyü kurtarma amacında olduğunuzu düşünebilirler.

Kullanıcı memnuniyeti kullanıcı sadakatini getirir. Kullanıcı sadakati ise, daha uzun ömürlü bir uygulama anlamına gelecektir. Mutlu kullanıcıları olan bir uygulama, geniş kitlelere de daha rahat ulaşır. Bu yolda en etkili iletişim kanallarınızdan biri de uygulama mağazalarında ve sosyal medyada uygulama yorumları üzerinden sağlayacağınız etkileşim. Yazımızın bu anlamda yol gösterici olabildiğini umuyoruz.