Google Play’de madencilik yapanlara kötü haber. Google Play Uygulama Mağazası kripto para madenciliğine darbe vuracak bir hamleye imza attı. Artık mağazada bu tür faaliyetleri imkanlı kılan uygulamalara izin verilmeyecek.

Google Play’de Madencilik Yapılamayacak

Android cihazların uygulama mağazası olan Google Play, madencilik faaliyetlerini yasakladı. Kripto para madenciliği yapan uygulamalar artık bu uygulama mağazasında yer bulamayacak.

Günümüzde yazılım tabanlı madencilik çözümlerine olan ilgi son derece arttı. Yalnızca internet sitelerinde değil mobil dünyada da bu tarz uygulamalar bulunuyor. Google ise bu tür uygulamalara karşı sert tedbirler uyguluyor.

Google Play’de Madencilik

Artık Yasak

Google Play özellik geliştirici politikalarında bazı yeni kararlara imza attı. Artık mobil cihazlarda bu tür uygulamalar yasaklandı. Değişiklikle birlikte yüklenilen veya güncelleme alan uygulamalar bu yasaktan etkilenecek.

Zamanla halihazırda bulunan uygulamalar taramadan geçirilecek ve kripto para madenciliği yapan uygulamalar engellenecek.

Google Chrome da benzer bir karara imza atmış ve tarayıcısı üzerinden kripto para madenciliği yapan eklentileri yasaklamıştı. Böylece hem web hem de mobilde madencilikle ilgili faaliyete izin veren çözümler yasaklanmış oldu.

Ancak zaten indirilmiş olan uygulamalar bir süre daha kullanılabilecek.

Google Play’de Madencilik

Bazı Uygulamalar da Yasak

Google Play’in yasakladığı uygulamalar arasında çocuklara yönelik içerikler de var. O içerikler çocuklara yönelik olmalarına rağmen yetişkinlere yönelik içerik barındırmaları oldu. Bu problemin yaşandığı bir diğer platform da YouTube. Çocuklara yönelik olduğu iddia edilmesine rağmen bazı içerikler sakıncalı olarak değerlendirilebiliyor. Google bu konu ile de tedbir aldı.

Bir diğer tedbir de birbirlerini taklit eden ancak aynı içeriği barındıran içeriklerle ilgili. Bunun dışında resmi kuruluş kılıfına bürünen, silaha özendiren uygulamalar da Google Play tarafından yasaklandı.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.