Tasarlanan mobil uygulamaların pazarlanması en uygun platformlar her zaman için kullanıcıların yoğun olarak tercih ettiği zeminler olacaktır. Kullanıcıların en çok tercih ettiği işletim sistemi olan Android, Google Play Store hizmeti ile en fazla uygulama barındıran işletim sistemidir. Google Play Store üzerine yüklenen uygulamalar milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşırken, bazı noktalara dikkat ettiğiniz takdirde uygulamanızı çok daha fazla ön plana çıkarabilirsiniz. Açıklanan son verilere göre Google Play Store’da yaklaşık 1.4 milyon uygulama bulunuyor. Uygulama sayısının bu denli fazla olması elbette birçok uygulamanın da kendini belli edememesine sebep oluyor. Burada bazı hususlara dikkat ettiğiniz durumlarda Google Play Store’da uygulamayı öne çıkarma mümkün olabiliyor.

Uygulamaların Fiyat Politikası

Google Play Store üzerinde hizmete sunulan uygulamaların fiyat politikası, popülerlik açısından en önemli noktalardan birisidir. Şayet Google Play Store üzerinde ücretli bir uygulama tasarlamak istiyorsanız, kullanıcıların öncelikle benzer ücretsiz uygulamalara yöneleceğini unutmayın. Bu bakımdan ücretli bir uygulama tasarlayan kişilerin öncelikle eşsiz bir uygulama tasarlaması gerekiyor. Ürettiğiniz uygulamanın çok benzeri olan ücretsiz bir uygulama mevcutsa, tasarımınız oldukça sönük kalacaktır. Çünkü; kullanıcıların doğal olarak önceliği her zaman uygulamalara ücretsiz olarak ulaşabilmek olacaktır. Bunun yanı sıra daha teknik ve kaliteli uygulama arayan kullanıcılar, sizin ücretli uygulamanız ile diğer ücretsiz uygulamalar arasındaki farkı anlamaya çalışacaktır. Bu noktada uygulamanızdaki kalite ile farkı açıkça ortaya koyabilirseniz, ücretli olsa bile kullanıcıların birinci tercihi haline gelebilirsiniz.

Fiyat politikası konusunda dikkate değer bir başka nokta da, benzer uygulamalardan daha düşük bir fiyat belirlememek olacaktır. Kullanıcılara ekonomik olarak daha fazla avantaj sağlamak adına fiyatı daha düşük tutarsanız, bu durum uygulamanızın daha kalitesiz olduğu izlenimini uyandırabilir. Bu durumun önüne geçmek için uygulamanızı her zaman için benzerleriyle aynı fiyatta ya da bir seviye daha üstünde tutmaya çalışın. Ücretli uygulama tasarlayan her kişinin öncelikle yüksek bir fiyat belirlemesi avantajlı olacaktır. Ücretsiz olarak uygulama sunan kişiler ise, uygulama içinde ücretli olarak bazı özellikler sunabilir. Bu durum uygulamanızın daha fazla ilgi çekmesine sebep olacaktır.

İndirme Süresi

Google Play Store’da hizmete sokulan bir uygulamanın ön plana çıkabilmesi için indirme süresinin olabildiğince kısa olması gerekiyor. İndirme süresi çok fazla olan uygulamalar her zaman için ikinci plana atılacaktır. Çünkü; anlık olarak bir arama yapmış ve ihtiyaç durumundan sizin uygulamanızdan faydalanmak istemiş olabilir. Bu durumda da kullanıcıların uygulamayı hızlı bir şekilde edinmesi gerekecektir. Bu tarz noktaları hesap ederek tasarladığınız uygulamanın indirme süresinin kısa olmasını sağlayın. Google Play Store hizmetinden faydalanan kişiler, uygulamanızı indirmek için işleme başladığı zaman, indirme süresinin çok olduğunu görünce bu işlemden vazgeçebilir ve başka bir uygulamaya yönelebilir. Bu bakımdan uygulamayı tasarlarken indirme süresinin olabildiğince kısa olmasına dikkat edin. Birbirine rakip olan uygulamaların her zaman için indirme süresi bakımından birbirlerinden ayrılacağını unutmamak gerekiyor.

Uygulamalar İçin Pazar Alanı Oluşturma

Google Play Store üzerinde hizmete sokulan uygulamaların tanınması için öncelikle iyi bir pazar alanı oluşturmanız gerekiyor. Burada elbette doğru bir pazarlama faaliyeti yürütmeniz gerekecektir. Bunun için öncelikle bir farkındalık yaratarak sosyal medya platformlarında uygulamanın reklamını yapabilirsiniz. Sosyal medya platformları reklamcılık faaliyetleri açısından en uygun ortamdır. Bu açıdan uygulamanızın reklam işlerini buralardan yapmanız oldukça mantıklı olacaktır. Ayrıca uygulamanız için bir deneme versiyonu oluşturmanız da pazar alanını genişletecektir. Satın alma işlemi sırasındaki hediye ve indirimlerin de pazar alanını etkileyeceğini unutmamak gerekiyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.