Instagram ve Facebook birlikteliği sonunda ipleri kopardı. Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 2010 yılının Mart ayında kurulan ve ilk adı Burbn olan Instagram, kurulduğu ilk hafta 200 bin kullanıcıya ulaşarak ileride bir trend olacağının sinyallerini vermişti.

Fotoğraf ve video paylaşım programı olarak kurulan Instagram, içeriğine yüklenen fotoğraf ve videolar için çeşitli efektler ve ayarlar sunmasının yanında takipçi sistemi ile kişisel fotoğraf ve videoların başkalarıyla paylaşılmasını ve karşılıklı olarak paylaşımları görebilme imkanı sağlayan bir uygulama.

Instagram ve Facebook

Instagram ve Facebook Kurucuları Neden İstifa Etti?

Kevin Systrom ve Mike Krieger istifa gerekçelerinde “meraklarını ve yaratıcılıklarını keşfetmek için Instagram’dan ayrıldıklarını” iddia etse de bu istifa kurucuların, Instagram’ın Facebook’a satılmasından pişman oldukları dedikodusunu doğruladı.

Instagram başlarda Facebook’tan daha kullanışlı ve farklı olsa da satın alma sonrası giderek Facebook’u model almaya, algoritmik gelişimini Facebook’a göre yapmaya başladı.

Kısa zamanda Instagram kullanıcılarının artması, giderek çığ gibi büyüyen kullanıcı sayısı Instagram’ı bir programdan çok bir kültür haline getirmiş ve bir dünya devi olan Facebook tarafından 1 milyar dolar karşılığında satın alınmasını sağlamıştı.

2012 yılında Instagram’ın Facebook’a satılmasıyla birlikte Instagram’ın kurucuları arasında sıkıntıların ortaya çıktığı söylentileri de zaman zaman ortaya atılmıştı. Nihayet 25 Eylül 2018 tarihinde programın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger Instagram’dan istifa etti!

Instagram ve Facebook

Kevin Systrom Mark Zuckerberg ile Anlaşamıyordu!

Başlangıçtaki fotoğraf ve video paylaşımına yönelik sosyal paylaşım sitesi olma özelliğini kaybederek diğer farklı sosyal paylaşım programlarından esinlenerek geliştirdiği özelliklerle eleştirilere aldırmadan hızla Facebook’a benzemeye devam etmekte.

Bütün bu yaşanan süreç içerisinde şirket içerisinde kendiliğinden gelişen ikililik hali, bazı farklı görevlendirmeler ve gerginlikler Instagram kurucularının istifa kararının ardındaki temel sebepler olarak nitelendirildi.

Kevin Systrom ve Mike Krieger’in boşalan koltuklarına ise şirketin ürün yöneticisi Adam Mosseri’nin geçeceği konuşulmakta.

Fikir olarak Mark Zuckerberg ile büyük benzerlikler gösteren Mosseri, Facebook’un daha önceki zaman akışından sorumlu olan kişi. Instagram’ın bundan sonra Mosseri ve Facebook ekibi tarafından geliştirileceği haberi ise Instagram Facebook dönüşümünün tamamlanacağı düşüncesiyle kullanıcıları endişelendirmekte. Eski Instagram’ı özleyen kullanıcılar ise istifa eden ikiliden yeni bir sosyal platform beklemeye başladı.

 

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.