Instagram, belki de en sık kullanılan özelliği olan hikayelerde yeni geliştirmelerle geliyor.  Özellikle de popüler boomerang modu için hazırlanan yeni efektler ilgi çekecek gibi. Uygulamaların ters mühendislik ile sırlarını çözmeyi seven Jane Manchun Wong, bu yenilikleri bizler için keşfetmiş ve paylaşmış. Aslında, Wong’un bulgularına göre, hem Instagram hikayeleri, hem de diğer alanlarda kullanıcı tecrübesini geliştirecek olan güncellemede neler var, birer birer göz atalım.

Yeni Hikaye Modu Simgeleri

Focus, Layout, Müzik, Stopmotion ve Superzoom gibi hikaye modlarını daha kolay ayrıt edebilmemiz için kendilerine has renkleriyle yeni ikonları gelecek gibi görünüyor.

instagram hikayeleri yenilikler

Boomerang filtresinde yenilikler

İleri-geri durmadan oynayan kısa videolar Instagram hikayelerinin en popüler özelliklerinden biri. Günlük anları oldukça eğlenceli mini videolar halinde paylaşabiliyoruz Boomerang sayesinde.

Instragram’ın getiriyor olduğu yeni güncellemeler sayesinde bu özellik daha da eğlenceli hal gelecek, daha yartıcı imkanlar sunacak gibi görünüyor!

Görünüşe göre, Instagram 5 yeni Boomerang modunu test etmekte!

Bu modlara bakacak olursak, sırasıyla;

instagram hikayeleri boomerang yenilikler

Classic: Bildiğimiz, alıştığımız Boomerang

 

instagram hikayeleri boomerang yenilikler

Hold: Tekrarlamadan önce kısa bir süre duran video

 

instagram hikayeleri boomerang yenilikler

Dynamic: Bu kez de, videomuz tekrarlamadan önce son kısmı hızlıca bir kaç kez ileri-geri sarıyor

 

instagram hikayeleri boomerang yenilikler Slowmo: Klasik mod, ama ağır çekim olarak

 

instagram hikayeleri boomerang yenilikler Duo: Klasik modun, birazcık daha hızlı ya da birazcık daha yavaş iki versiyonu daha.

Birden Fazla Fotoğraf İçeren Hikayeler

Artık hikayelerimizde çeşitli yerleşim düzenlerinde hazırlanmış kolajlar kullanabilecek, birden fazla fotoğraf ile hikayeler hazırlayabileceğiz. Görünüşe göre, 6’ya kadar fotoğrafı kullanabileceğiz.

Yorum Paylaşımı

Gönderilerin altındaki yorumları tek tek paylaşabilmek de yakında mümkün olacağa benziyor. Ancak bu özellik şu anda diğerleri kadar hazır görünmemekte, anlaşılan biraz daha fırında kalmaya ihtiyacı var. Wong’un testlerinde, şu anlık sadece Instagram Direct ile çalışmış.

Instagram, hatırlarsanız daha önce de yorumların kötüye kullanımını azaltmakla ilgili çalışmalarda bulunmuştu.

instagram hikayeleri boomerang yenilikler

Bildirim Filtreleri

Beğeni ve yorum gibi etkileşimleri görebildiğimiz bildirimler bölümünde bildiğiniz gibi her hangi filtreleme özelliği yok. Gönderilerimiz üzerinde ne olduysa, kimden geldiyse, hepsini uzuuuuun bir liste halinde görüyoruz, bu da özellikle aktif ve bol takipçili hesaplar için etkileşimlerini izlemeyi güçleştirebiliyor.

Görünüşe göre, bu bildirim listesine filtreleme seçenekleri eklemek de Instagram’ın üzerinde çalıştığı özelliklerden bir tanesi.

Uygulama ve Web Sitesi İzinleri

Üçüncü parti uygulama ve sitelere verdiğimiz Instagram hesabımıza erişim izinlerini uygulama içindeki bir bölümden görebilecek ve yönetebileceğiz.

Instagram Hikayeleri ve Yeni Özellikleri Geliştirmeye Devam Ediyor!

Günümüzün büyük olasılıkla en popüler sosyal medya uygulaması olan Instagram, sürekli olarak kendini yeni özellikler ve gelişmiş kullanıcı tecrübesi ile güncellemeye devam ediyor.

Wong hanım gibi tersine mühendislik uzmanları sayesinde biz de henüz erişime açılmamış, ama uygulama kodu içinde bulunabilen bazı özelliklerden önceden haberdar olma fırsatı yakalayabiliyoruz! Elbette bu özelliklerin bazıları yalnızca test için hazırlanıp vazgeçilmiş de olabilirler, çok yakında, ya da çok sonra erişimimize açılacaklar belki de. Fakat yine de uygulamanın gelişimine açılan kapıya, küçük bir anahtar deliğinden böyle göz atabilmek de ilgi çekici!

Kesin olan şey, başta Instagram hikayeleri olmak üzere, severek kullandığımız uygulamanın pek çok özelliği gün geçtikçe daha kullanışlı, ilginç ve eğlenceli hale gelmeye devam edecek!

Wong’un konuyla ilgili blog yazısına buradan ulaşabilir, özelliklerin nasıl çalıştığını göstermek için hazırladığı küçük örnekleri deneyebilirsiniz!

 

 

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.