iOS 12 Beta 5 sürümü, Apple tarafından kullanıma sunuldu. Apple, iOS 12 Beta 4 sürümünü sunmasının ardından henüz iki hafta geçmişti ki Beta 5 yayınlandı.

ios 12 beta 5

iOS 12 Beta 5 Sürümünde Neler Var?

Apple kullanıcıları iOS 12 sürümünü heyecanla bekliyor. Bu bekleyiş devam ederken de beta sürümler art arda yayınlanmaya devam ediyor. Henüz iki hafta önce yayınlanan Beta 4 sürümüne son beta sürümü olarak bakılıyordu. Ancak Apple, kullanıcılarını bir kez daha şaşırttı ve beta 5 sürümünü yayınladı.

Geliştiriciler için yayınlanan bu sürümde Beta 4’te yer alan hataların telafisi bekleniyordu. Beklenildiği gibi de oldu.

ios 12 beta 5

Güncellemeler Daha İyisi için

Peki bu kadar sık sürüm güncellemesinin arkasındaki temel neden ne? Elbette daha hatasız ve kullanışlı bir sürüm geliştirmek. Aslında, iOS 11 de benzer bir süreç yaşamıştı. Sürüm yayına alınmadan önce 10 kez beta güncellemesi almıştı. Bu durum elbette geliştiriciler için daha sorunsuz bir altyapı sunabilmek.

Geliştiriciler yeni yayınlanan beta sürümüne otomatik olarak erişebilecek. Eğer geliştirici profiline sahip değilseniz, beta sürümlerini cihazınıza yükleyebilirsiniz. Bunun nedeni geliştirici betaların hatalar barındırması.

Bizim tavsiyemiz ise eğer geliştirici değilseniz Public Beta’nın yayınlanmasını beklemeniz. Bu sayede hatalar nedeniyle sorun yaşamazsınız.

Geliştirici profiliniz varsa ve son sürümü indirmek istiyorsanız telefonunuza gelen beta güncellemesini uygulayın. Böylece yeni sürümü deneyimleyebilirsiniz.

Gelelim yeni sürümün neler vaad ettiğine… Aslında son sürümün hangi özelliklerle geldiği ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Sadece önceki sürüme dair hataların düzeltildiğinin altı çiziliyor. Özellikle App Store üzerinden uygulama indirirken meydana gelen hatalara yönelik bir çalışma yürütüldüğünü söyleyebiliriz.

Apple’ın iOS 12’yi ne zaman yayınlayacağı merak edilirken beşinci beta sürümünün ardından yeni bir beta sürümü daha gelecek mi hep birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.