iOS 12’yi sabırsızlıkla bekleyenleri üzecek bir haberimiz var. iOS FaceTime grup konuşması özelliğini bir süre için ertelemeyi planlıyor. iOS 12 ve MacOS Mojave gözde özelliği ilk günden kullanıcılarına sunmayacak.

iOS FaceTime grup konuşması

iOS FaceTime Grup Konuşması için Bekletecek

Apple kullanıcıları tarafından merakla ve biraz da sabırsızlıkla beklenen iOS 12 kötü bir haberle karşımıza çıktı. Apple’ın son dönemlerin en çok konuşulan özelliği FaceTime grup sohbetlerinin, güncelleme ile birlikte gelmeyeceği doğrulandı.

Apple, bu özelliğin kullanımını geç bir tarihe ertelemeyi uygun gördü. Söz konusu durum, iOS 12 ve MacOS Mojave beta sürümlerinde yayımlanan bildirimlerde yer aldı. Buna göre özellik, yeni sürümlere eklenmeyecek ve sonbaharda başka bir güncelleme ile gelecek.

Bu da sonbahar öncesinde FaceTime grup sohbetleri ile ilgili bir planınız varsa ertelemeniz gerektiği anlamına geliyor.

iOS FaceTime grup konuşması

Ertelemenin Sebebi Ne?

Merak edilen konuların başında ise ertelemenin ne sebeple yapıldığı sorusu var. Apple, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak özelliğin daha önceki beta sürümlerinde yer aldığı ve sorunsuz şekilde çalıştığı biliniyor.

Fakat elbette söz konusu özellik, kolayca uygulanabilecek bir güncellemeye sahip değil. Bu güncellemenin ardından FaceTime aracılığı ile aynı anda 32 farklı kişinin sesli ve görüntülü olarak konuşmalarını sağlayacak bir teknolojiden bahsediyoruz. Üstelik bu görüntüler, en üst katmanda dinamik şekilde yer alacak ki bu da bu teknolojinin, ne kadar karmaşık olduğunun en açık göstergesi.

Erteleme ile ilgili tahminlerin kulağa en mantıklı geleni, Apple’ın yazılımla ilgili çekinceleri olduğu yönünde. Kullanıcıların güncellemeyi sorunlu şekilde yaşamasındansa muhtemelen özelliği yayına alma tarihlerini ertelemeyi seçmiş olabilirler. Bu açıdan Apple’ın doğru bir yaklaşım sergilediğini söylemek mümkün.

Merakla beklenen FaceTime güncellemesi, olası problemler çözüldükten sonra sonbaharda yayına alınacak.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.