iOS rakiplerine fark atarak yerel pazarda lider olduğunu adeta ilan etti. Son dönemde başarılarıyla gündemden düşmeyen Apple’ın bir başarısı da iOS cephesinden geldi.

iOS rakiplerine

iOS Rakiplerine Göz Açtırmıyor

Amerika Birleşik Devletleri, yeni bir araştırma ile akıllı telefon kullanım verilerini gözler önüne serdi. Araştırma gösteriyor ki iOS %65’lik oranla Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan akıllı telefon olma özelliğini koruyor.

Analizi gerçekleştiren Mixpanel şirketi, ABD’de akıllı telefon tercihleri konusundaki raporunu kamuoyu ile paylaştı. Bu veriler yerel pazardaki liderin kim olduğunu da gösterdi.

ABD’deki kullanıcılar mobil işletim sistemi ve internet tarayıcısı konusunda neleri tercih ediyor? Bu veriler gösteriyor ki, iOS kullanıcı sayısını ikiye katlayarak zirveye yerleşti. Bu durumun nihai sonucu olarak da mobil kullanıcıların en çok tercih ettiği tarayıcı Safari oldu.

iOS rakiplerine

iOS Yine Zirveyi Koruyor

Araştırmaların diğer sonuçlarına gelince. Bu rapora göre Amerikan vatandaşlarının yüzde 65.5’lik bir oranı iOS kullanıyor.

Amerikalıların yalnızca yüzde 34,46’lık kısmı Google’ın mobil işletim sistemi Android’i tercih ediyor. Ülkenin bazı eyaletlerinde iOS kullanım oranı yüzde 77’lere kadar yükselirken, Google bu rekabette neredeyse hiç kazanan taraf olamıyor.

En büyük fark ise Alaska eyaletinde görülüyor. Bu eyalette Android kullanım oranı %22,12 iken iOS kullanım oranı ise yüzde 77,88 olarak tespit edilmiş.

Bu durum Amerika’nın en popüler tarayıcısının da Safari olduğunu ortaya koyuyor. Safari %58,06 ile zirvede yer alırken Chrome %32,48’lik oranla ikinci sırada yer alıyor.

Amerikalıların mobil trafiğinin %8,82’si ise popüler uygulama Facebook’a ait. Ancak Apple’ın Amerikalılar tarafından ne kadar çok sevildiğini gözler önüne seren bu araştırma, iOS’un tüm dünyadaki başarısının temelinde yerel pazardaki gücünün olduğunu gözler önüne sererek dikkat çekiyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.