Facebook yanlışlıkla silme vukuatlarına bir yenisini daha ekledi. Facebook algoritması son zamanlarda bu hatayı sık sık yapar oldu.

Facebook Yanlışlıkla Sildi

Facebook dünyanın en popüler mobil uygulaması. Üstelik ününü korumayı da oldukça iyi biliyor. İyi veya kötü fark etmeksizin her gün gündem olmayı başarıyor.

Son olarak önemli bir alıntıyı silerek gündeme gelmeyi başardı Facebook. Bu konu ile ilgili vukuatlarına bir yenisini daha ekleyen dev şirket eleştirilerin de hedefi oldu.

Sosyal medya şirketleri nefret söylemlerine savaş açmış durumda. Facebook gibi sosyal ağlar, nefret ve öfke söylemi içerdiğini düşündükleri makaleleri otomatikman siliyor. Bu özel algoritmalar kimi zaman sorunlu içerikleri kaldırmakta başarılı performans sergiliyor.

Ancak bazı durumlarda da yanlış içerikleri sildikleri de oluyor. Bunun son örneklerinden biri Teksas Gazetesi The Vindicator’un başına geldi. Gazete Facebook’ta ABD Bağımsızlık Bildirgesi parçalarını yayınladı. Ancak Facebook bu içerikleri nefret söylemi olarak algıladı ve otomatik olarak sildi.

Facebook Yanlışlıkla

O Terim Hataya Yol Açtı

Peki alıntının silinmesine yol açan terim hangisiydi. Facebook sistemi tarafından nefret söylemi olarak değerlendirilen terimin “Yerli Vahşiler” olduğu açıklandı.

Bu durum The Vindicator tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Konunun ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan Facebook ise durum nedeni ile özür diledi.

Facebook hatayı telafi etmek için alıntıyı yeniden yayınladı. Durumun hata olduğunu da kabul etti.

Aslında Facebook “Yerli Vahşiler” kelimesini nefret şüphesi ile kaldırmakta haklı olabilir. Çünkü kelime özünde nefret söylemi içeriyor. Ancak yine de söz konusu alıntının geneline bakıldığında Facebook’un gerçekleştirdiği bu otomatik silme işlemi, zaman zaman önemli hatalara imza atacak potansiyeli barındırıyor.

Facebook’un bu hatası şimdilik küçük bir özür ile telafi edildi. Bakalım Facebook son zamanlarda uğraştığı sorunları da böyle kolay telafi edebilecek mi?

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.