İtalya’nın Rekabet Kurulu, “planlı yavaşlatma” iddiaları sebebiyle Apple ve Samsung hakkında 2 ayrı soruşturma başlattı.

Kurul, her 2 şirketin de kullanıcılarını daha yeni telefonlar almaya yöneltmek için güncellemelerle mevcut cihazları yavaşlatıp yavaşlatmadığını araştıracak.

Apple ve Samsung

İtalya, Neden Soruşturma Açtı?

Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) isimli kurul, her 2 markanın da güncellemelerin olası etkileri hakkında kullanıcılara gerektiği kadar bilgi vermediğini ve kasıtlı yavaşlatmanın yasalara aykırı olduğunu söylüyor.

Kurulun bu açıklaması akıllara geçen ay Apple’ın yaptığı itirafı getirdi. Şirket, telefonlarda belirli bir performansın altına düşmemek için eski batarayalara sahip cihazları bilerek yavaşlattığını açıklamıştı.

Bu açıklamayla birlikte CEO Tim Cook, hazırladıkları yeni güncelleme sayesinde kullanıcılara bu yavaşlatmayı işlemini kaldırabileceklerini söylemişti. Bundan sonrasında iOS kullanıcılarına batarya durumları ile ilgili daha şeffaf ve detaylı bilgiler verileceğini de sözlerine eklemişti.

Apple’ın bu uygulamayla ilgili özür dilemesi, kullanıcıların içini yeterince rahatlatmamış olacak ki Fransa başta olmak üzere çeşitli ülkeler, konu hakkında soruşturmalar yapmaya başladı.

Samsung Ne Demişti?

Apple’ın itirafının ardından diğer elektronik devleri de peş peşe açıklamalar göndermeye başlamıştı. Bunlardan biri olan Güney Koreli teknoloji devi Samsung, planlı bir yavaşlatma yapmadıklarını ve bu tip bir pil koruma yöntemini benimsemediklerini bildirmişti.

Samsung’un bu açıklamasına karşılık, İtalya’daki Rekabet Kurulu’nun Samsung’a karşı ayrı bir soruşturma açması, oldukça düşündürücü. Görünen o ki ülkeler, bu tip kararları beyanlara bakarak değil, detaylı incelemeler ve testler yaparak almak istiyorlar.

Apple ve Samsung

Apple ve Samsung Bu kez Yan Yana

Apple ve Samsung’tan soruşturmalara yönelik henüz bir açıklama gelmedi. Bugüne kadar çeşitli hukuki konularda birbirleriyle karşı karşıya gelen iki şirketin, bu sefer aynı safta olması dikkat çekici.

Kullanıcıların haklarını korumak isteyen kurulların bu şekilde bir araştırmaya girmesi, şeffaflık açısından son derece sevindirici. Ancak kurullardan negatif bir karar çıkması halinde şirketlerin nasıl bir tavır sergileyeceği ise ayrı bir merak konusu.

Rekabet Kurulu’nun soruşturmasının olumsuz sonuçlanması halinde bunun firmalara yönelik yaptırımı ne ve hangi boyutta olur henüz bilinmiyor. Sanırız bunun için sabırla bekleyip gelişmeleri takip etmek gerekecek.

Sizce Apple ve Samsung hakkında soruşturma açılması, iki firmayı nasıl etkileyecek? Sizce bu durum, kullanıcıların güvenini sarsabilir mi? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.