Google, 2014 yılında kullanıma sunduğu Android Nearby uygulamasını bu yıl içinde sonlandırmaya karar verdi.

Nearby uygulaması bilindiği gibi GPS ve Bluetooth ile çalışıyor ve konum üzerinden arama yaparak yakınlarınızda bulunan dükkanların uygulamalarını, halka açık Wi-Fi şifrelerini, çevrenizdeki müzeleri ve bilgilerini, çevrenizdeki otobüslerin saatlerini size bildirim olarak yollayan bir uygulama.

Android Nearby

Android Nearby Rahatsız Edici Olmaya Başladı 

Piyasaya sürülmesinden bu yana özellik pazarlamacılar için bir hedef haline geldi ve kullanıcı dostu bir bilgi kılavuzundan daha çok bir reklam aracı oldu.

Kullanıcılara sürekli bildirimler gönderen Android Nearby uygulaması artık spam’e dönüşünce Android kullanıcıları uygulamayı devre dışı bırakmanın yollarını aradılar.

Google, “yararlı bilgileri proaktif bir şekilde sunmak” hedefini aştığını fark etti ve artık uygulama bildirimleri Android kullanıcılarının da canına tak edince uygulamayı durdurmaya karar verdi.

Android Nearby

Uygulama Ne Zaman Sonlandırılacak?

Kullanıcılar daha fazla reklam anlamına gelen bu can sıkıcı hizmetten şikayet etmek için forumlara yazmayı denediler. Bu arada, pazarlamacılar bir uygulamaya ihtiyaç duymadan, doğrudan yere göre kullanıcılara reklam gönderme şansı konusunda heyecanlılardı.

Google her ne kadar her gün para kazanmanın yeni bir yolunu bulsa da açıklamalarla kalitesinden asla ödün vermeyeceğinin mesajını verdi. Uygulama ne kadar yararlı olursa olsun eğer kullanıcılarını rahatsız edecek ve kalite düşüklüğüne sebep olacaksa Google çalışmasını elbette durdurmalı.

Android Nearby

Bir blog yazısında Google’ın Ürün Müdürü Ritesh Nayak M, “Amacımız, kullanıcılara alakalı ve ilgi çekici içerikler sunmaktır – proaktif bir şekilde yararlı bilgiler sunmaktır. Geliştiriciler, bu teknolojiyi kullanıcıların yakınlardakiler hakkında bilgilendirmek için bu teknolojiden yararlandı.” açıklamasını yaptı ve ekledi;

“Ancak, kötü bir kullanıcı deneyimine yol açan yerel olarak alakasız ve spam içerikli bildirimlerde önemli bir artış olduğunu fark ettik. Filtreleme ve ayarlama işlemi yardımcı olabilirken, sonuçta içerik kalitesi için çok yüksek bir bara sahibiz. Sonuç olarak, bu bildirimlerin bu çubuğu karşılamadığını belirledik.”

Bu açıklamadan sonra Nearby özelliği daha fazla ömre sahip olamayacağından dolayı 6 Aralık itibariyle kaldırılacağı konuşuluyor. Bana kalırsa da Google bu özelliği sonlandırarak kullanıcıları için de doğru olanı yapmış oldu.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.