Bir Twitter kullanıcısı kısa bir süre önce Microsoft’un Bing arama motorunda sahte bir Google Chrome web sitesini tanıtan ve Microsoft’un bunları kaldırmasından önce de birkaç kullanıcı tarafından görülen kötü amaçlı bir reklamı ortaya çıkardı. Microsoft, Bing’in reklamını kaldırdı.

Microsoft, Bing'in

Twitter kullanıcısının söylediklerine göre, Bing sahte veya kötü amaçlı Google Chrome reklamları yayınlıyor. Bu reklam; kullanıcı, arama motoru olarak Bing’i kullanarak tarayıcının adres çubuğuna “Chrome indir” yazdığında ortaya çıktı.

Çoğu durumda, Google’ın web sitesine yönlendiren tek bir reklam bulunurdu. Ama ne yazık ki bazı sebeplerden ötürü Bing, Google’ın web sitesi gibi görünmek için gizlenmiş bir site görüntüledi.

Sahte site, Google’ın resmi web sitesi gibi görünmüyor ancak reklam URL’i Google.com ve bazı insanları kandırmak için yeterince gerçekçi duruyor.

Microsoft, Bing'in

Microsoft, Bing’in Sahte Reklamını Hemen Kaldırdı

Kullanıcının sahte reklamla ilgili yazdıkları fark edilince, Microsoft hızlı bir şekilde Bing arama motorundan reklamı kaldırdı.

Bir Tweet’te Microsoft Bing’in reklam ekibi, kötü amaçlı reklamın kaldırıldığını ve şirketin bu tür bildirimleri ciddiye aldığını söyleyerek doğruladı. “Merhaba Gabriel, müşterileri kötü amaçlı içerikten korumak bizim için öncelikli, Bing’den reklamları kaldırdık ve ilgili hesabı yasakladık.”

Microsoft, Bing'in

Tweet’te, “Kullanıcıların bu tür içerikleri Bing’in rapor bölümünden bildirmeye devam etmelerini öneririz, böylece uygun işlemi gerçekleştirebiliriz.” de deniyor.

Belki de bu, Bing ve Microsoft’un tarayıcısı Edge’in bu tür dolandırıcı Google Chrome indirme reklamlarını engelleyemediği ilk defa olmayabilir.

Reklamı Bulan Bir Geliştirici

Geliştirici Gabriel Landau (@GabrielLandau), Yepyeni Windows 10 laptop’una Chrome’u yüklemeye çalışırken sahte bir reklamdan indirdiğini tweetledi. Bing arama sonuçlarının en iyi olanlarından birinden Chrome’u indirmeyi denemek için indirme adımlarını gösteren bir video yayınladı. Bu videoda site, yasal bir Google.com sitesi gibi görünen bir reklam çıktı.

HowToGeek.com tarafından bildirildiği üzere; bu reklam, potansiyel olarak zararlı içerik sunmaya çalışan bir web sitesi olan “googleonline2018.com” adresine gidiyordu.

Chrome, söz konusu siteyi potansiyel olarak aldatıcı olarak engellese de, Bing ve Edge bunu yapamadı. Bu reklam, her sistemde her zaman gösterilmiyordu ve muhtemelen bulgularına göre de yalnızca Edge’de gösterildi.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.