İşinizi uzaktan çalışma ortamına uyarlayacak, adapte edecek uygulama ve sitelere tanıtmaya devam ediyorum. Sıradaki konumuz Genially’e göre daha komple bir site: Miro.

Çalışma ortamlarının etkisini kaybettiği ya da geçtiğimiz ve sürecin devam ettiği Koronavirüs günlerinde uzaktan çalışma ortamı kurmak ve teknolojiye adapte olmak çok daha mühim bir hal aldı. Sizlere tanıtacağım Miro, sektörünüzde sunum ya da materyal hazırlamaktan daha çok sizleri uzaktan çalışma ortamına hazırlıyor.

Miro dünya çapında 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Netflix, Logitech, Spotify ve Twitter gibi bilinen markalarla da birlikte çalışıyor.

Miro Nedir?

Uzaktan çalışma prensipleri üzerinde iş arkadaşlarınızla beraber sanal ortamda aynı çalışma ortamını ve proje üzerinde değişiklik yapma imkanı sağlayan bir site. Beyaz bir tahta hayal edecek olursak çalışma ortamının tüm bireyler için ortak bir noktaya taşıyan ve ekip için devasa bir ortak çalışma alanı oluşturmanıza sağlıyor.

Yaratılan çalışma ortamında üyeliklere göre belirlenen katılımcı sınırlandırması ile beraber iş arkadaşlarınızla ortak bir çalışma alanı yaratıyorsunuz ve proje sahibinin izinleri ile proje üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz. Yapılan değişiklikler online ortam sayesinde anında diğer katılımcıların da görmesi anlamına geliyor.

Miro ’nun Genel Özellikleri

Toplantı veya çalıştaylar, araştırmalar ve tasarım şablonları, fikir ve beyin fırtınası ortamları kurarak ortak çalışma alanı yaratmanıza yardımcı oluyor. Sadece çalışma ortamı kurmakla da kalmıyor ürün geliştirme gibi konularda da işinize ekstra destek sağlıyor. Haritalama ve takvimlendirme özellikleri ile beraber işinizi sanal ortama adapte ediyor.

Site her kullanıcı için kullanışlı ve alışılmış şekilde iş süreci yürütülmesini de önemsiyor. Kullanıcı inisiyatifine bağlı olarak bir arayüz oluşturuluyor ve çalışma ortamı kişiselleştirilebiliyor.

Miro

Online ortamın verdiği elverişli çalışma ortamı ile uzaktan eğitim/çalışma sürecini ofis ortamına çeviriyor. Katılımcılarla beraber beyin fırtınası ve iş sürecine dahil edilmesini sağlıyor. Proje üreticisinin isteğine bağlı olarak katılımcılar çalışmaya izleyici olarak ya da müdahale edebilecekleri şekilde dahil olabiliyor.

Nasıl Üye Olunur?

Link üzerinden ücretsiz şekilde üye olabilirsiniz.

Miro’nun 4 farklı üye seçeneği bulunuyor. Bütçenize veya çalışma ortamınızı gereksinimlerine göre bir üyelik belirleyebilir, projelerinizi internet ortamı için kurgulayabilirsiniz.

  • Bedava Üyelik

En fazla 3 çalışma alanı düzenlenebiliyor ve en fazla bir takım üyesi(çalışma üzerinde değişiklik yapabilen kullanıcı) alınabiliyor. Bunun dışında tüm katılımcılar izleyici olarak kalıyor. Görüntülü çalışma ortamı özelliği bulunmadığı için pek de önermiyorum.

Yaratılan çalışma ortamları otomatik olarak yedeklenmediği için manuel bir şekilde yapılması gerekiyor bu durum da projeyi güvenliksiz hissettirebilir. Bununla beraber kullanıcı için özel destek ve siteyi kullanma adına öğrenim desteği özelliği bulunmuyor.

  • Team (Aylık 8 Dolar Ücreti bulunuyor, Her Katılımcı Başına 10 Dolar Ek Ücret)

Sınırsınız çalışma alanı yaratma özelliği bulunuyor. En fazla 2 takım üyesi alınabiliyor. Katılımcılar aynı zamanda yorum yapabiliyor ve proje bazında editör görevine getirilebiliyorlar.

İleri seviye şablon özellikleri ile daha canlı ve efektif olan projeler üretebilirsiniz. Çalışma ortamında kullanılabilecek bir oylama özelliği ile çalışmalarınızda demokrasi ortamı da yaratabilirsiniz. Bunun yanında görüntülü çalışma ortamı özelliği de aktif.

Miro

  • Business (Katılımcı Başına Aylık 16 Dolar)

Bedava ve Team üyeliklerinde bulunan tüm özelliklerin dışında 20’den fazla takım üyesi alınabiliyor. Bu tür bir üyelik büyük şirketler için daha kullanışlı olacaktır.

  • Enterprise 

Bu üyelik türünde yukarıda bahsettiğim kişi başına ödemelerin aksine üyeye özel bir ödeme planı hazırlanıyor. Büyük şirketlerin ya da çalışan sayısının 100’ü geçtiği veya projelerde katılımcıların çok fazla olacağı ortamlarda bu üyelik kullanılabilir.

50’den fazla takım üyesi alınabiliyor. Aynı zamanda tüm katılımcılar proje sahibinde bulunan tüm özellikleri kullanabiliyor. Sitenin sizlere sağladığı tüm özellikleri kullanma fırsatına da sahip oluyorsunuz.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.