Facebook’un son senelerde neler yaşadığından ve aldığı zararlarından bahsetmiştim. Facebook her ne kadar dibi görmüş olsa da Instagram için bu durum geçerli değil. Instagram, yükselişini sürdürürken uygulama içi yeni iyileştirmeler de yapıyor, bunlardan da bahsetmiştim. Aynı zamanda süre gelen bir Instagram vs Snapchat karşılaşması varken, Instagram rahat durmuyor. Savaşı daha çetin bir hale getirmek ve üstünlüğünü korumak amaçlı yeni bir uygulama çıkartmaya hazırlanıyorlar. Facebook Threads ile geliyor.

Facebook Threads

Facebook Threads ile Snapchat’e Selektör Çakıyor

Facebook’un kendi kendini yere çalmasından sonra Instagram en çok kullanılan sosyal medya olmuştu ve bu böyle devam ediyor. Facebook’a yatırımlar devam etse de, Instagram iyileştirmeleri artıyor. Snapchat’ın tahtı sallanacak gibi, rakip kapıda; Threads.

Facebook‘un yeni uygulaması kullanıcılar için ve en yakın arkadaşlar için sürekli ve samimi paylaşımlar yapılması adına Threads adında yeni bir mesajlaşma uygulaması geliştiriyor. Uygulamanın Instagram’a eşlik edecek bir yapıda olmasını bekleyenler var. Ama genel ve farklı özellikler de mevcut. Instagram’ın yazı tiplerini, fotoğraf ve video mesajlarını kullanabileceğiz. Aynı zamanda kullanıcılar arkadaşları ile konumlarını,(araçta veya yürürken) hızlarını, batarya ömürlerini bile paylaşabilecekler.

Uygulama şu anda Facebook üzerinde, Instagram’daki yakın arkadaşlara paylaşım yapılacak şekilde test ediliyor. Fakat Instagram gelişmelere yorum yapmaktan -ilginçtir ki- kaçınıyor.

Daha Önce Threads ‘e Benzer Bir Uygulama Beta Aşamasında Kalmış

Instagram, Mayıs ayında 2017’nin sonlarından beridir geliştirdiği bir mesajlaşma uygulaması olan Direct’i beta aşamasında takıldığını ve çalışmanın durdurulduğunu açıklamıştı. Beta kullanıcıları mesaj göndermek için Instagram ile ikinci bir uygulama arasında geçiş yapmak zorunda kaldıkları için sinirlendiklerini söylemişlerdi.

Şirket, yeni mesajlaşma deneyimleri oluşturmak için uygulama yapmak için uğraşacaklarını dile getirmişti. Yakın arkadaşlar etrafında oluşturulacak yeni bir uygulama çıkarmanın daha mantıklı olacağını düşünmüşler. Uygulamanın ana özelliği Snapchat’in kullanış şekli ile birebir benziyor. Geliştiricilerin araştırmasına göre; Snapchat kullanıcıları, Instagram kullanıcılarına göre uygulama içerisinde daha fazla vakit geçiriyorlarmış.

Bu nedenlerden dolayı daha önce yapım aşamasında kalan Direct’i iptal eden Facebook Threads ‘e yatırım yapmayı daha sağlam bir proje olarak görüyor.

Facebook Threads Yakın Arkadaşlarınıza Paylaşımlarınızı Gönderecek

Facebook Threads ‘i daha farklı tasarlıyor. Alt yapısında Instagram olsa da daha farklı özellikler ile piyasaya sürülecek. Instragram’daki gibi yakın arkadaşlara yapılan paylaşımlarınız olacak. Threads içerisinde otomatik paylaşım seçeneğini aktif hale getirdiğinizde uygulama düzenli olarak durumunuzu güncelleyecek. Arkadaşlarınıza konumunuz ve hızınız ve diğer bilgileriniz gerçek zamanlı olarak paylaşılacak.

Söylenenlere göre deneme aşamasında olan Threads şu anda konumu göstermiyor fakat sizinle konumunu paylaşan arkadaşınızın hareket halinde olduğunu gösteriyormuş.