Hayatının bir döneminde iş arayan herkes, bu sürecin ne kadar zor ve yıpratıcı olduğunu bilir. Aradığınız özellikteki ilanlara ulaşmak ve hayalinizdeki işi bulmak, çoğu zaman uzun süre sabırla arama yapmayı gerektirir. İşte Google, bu sıkıntılı süreçte iş arayanlara büyük bir kolaylık getiriyor. Şirket tarafından duyurulan yeni özellik ile artık iş bulma büyük ölçüde kolaylaşacak gibi.

Google tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, arama motoru sonuçlarında artık iş ilanları ile ilgili bilgilerin yanında maaş bilgileri de verilecek. Bu sayede iş arayışında olan kişiler ilgili firmaya başvuru yapmadan önce, en azından ne kadar aylık ödeneceği bilgisini de görebilecekler. Böylece maaş miktarı, beklentilerine uygun olmayan kişilerin boş yere zaman kaybetmeleri önlenmiş olacak.

Google bu yeni uygulaması ile LinkedIn, Glassdoor, PayScale ve benzer kaynaklardan iş tanımı, iş unvanı, çalışma yeri ve işverene yönelik bütün bilgileri topluyor ve bu bilgileri derleyerek iş arayışında olan kişilere daha anlaşılır ve derli toplu bir fikir vermeye çalışıyor. Bu şekilde toplanan iş bilgileri ile birlikte oluşturulan listede, her bir işin yanında yaklaşık maaş aralıkları da belirlenecek ve görüntülenecek. Google tarafından yapılan açıklamaya göre; bu uygulama, ücret bilgileri listelenen bütün işler için yaklaşık ücret aralıklarını göstererek bir karşılaştırma imkanı verecek.

Google’ın iddiasına göre bu yeni araç, iş arayan kişilerin geri bildirimlerinin bir sonucu olacak. Bunu sağlamak amacı ile konum tabanlı arama ayarları daha da geliştirilmiş ve daha fazla uygulama seçeneği ilave edilmiş.

Google ile Konum Tabanlı İş İlanları

En fazla birkaç hafta içinde Google arama motorunda, iş arayan kişilerin karşısına, Kayıtlı İşler başlıklı bir sekme çıkacak. Belli bir bölgede iş araması yapacak kişilerin, Konum filtresine girerek düşündükleri mesafe aralığını ayarlamaları durumunda sistem, coğrafi temelli işleri listeleyecek ve sonuçları görmek daha rahat olacak. Arama yapan kişiler, eğer beklentilerine uygun bir iş ilanı görürlerse, Google kullanıcıyı doğrudan CareerBuilder ya da Monster gibi iş bulma sitelerine yönlendirecek ve bu sayede kişiler, vakit geçirmeden iş başvurusu yapabilecekler.

Farklı kaynaklara göre bugüne kadar Google’ın bu uygulamayı çoktan hayata geçirmiş olması gerekirdi. Yine de bu yenilikten birçok kişinin yoğun bir şekilde yararlanması bekleniyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Google’ın bu yeni özelliği, sizce iş arayışındaki kişiler tarafından benimsenecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.