E3’te tanıtılan 2020 ve sonrası oyunlardan beridir sizinle bir bilgisayar oyunu paylaşmamıştım. Şimdi bu verdiğimiz arayı sonlandıralım ve sizi Darkest Dungeon ile tanıştırayım. Darkest Dungeon yıllardan beridir görmediğimiz ailemizin nedeni nedir bilinmez bir şekilde dünyaya saldıkları canavarların durdurulması gerektiği bir durum ile başlıyor. Tak ailemizden bir mektup, ”bize yardım evladım” dercesine. Asayiş berkemal olay yerine gidiyoruz ve durumun ne kadar vahim olduğunu görüyoruz.

Darkest Dungeon: Roguelike 

Köydeki durumu düzeltme adına kiralık savaşçılar tutmanıza izin veriliyor. Oyunun başında 4 adet yeni karakter kadronuzda. Bu karakterler ile başlayarak inlerinden çıkmış canavarları inlerinde ziyaret ediyorsunuz. Kadronuzdan dahil ettiğiniz bu savaşçıları zindana gönderdiğinizde zindandan eli boş ve hepsi ölmüş bir şekilde dönme ihtimaliniz de var, tüm zindanı silip süpürüp 4 karakter ile köye geri dönmek de.

Roguelike olan bir oyunda karakterlerinizle çıktığınız savaşlarda ölenler bir daha geri dönemiyor. Stratejilerinizi belirleyip, hazırlığınızı iyi yaparak maceraya atılmalısınız. Yoksa karakterlerinizi köyünüzdeki mezarlıklara gömmek zorunda kalabilirsiniz veya gömemezsiniz, yer kalmamış olabilir.

Ölen karakterleriniz olduğu gibi her zindan macerasından sonra köyünüze yeni kiralık savaşçılar geliyor. Bu şekilde kadronuz artabilir ya da 4 ölen adama karşı yeni 3-4 karakter ile sayıyı sabit tutabilirsiniz.

Zindanlara Gitmeden Önce

Kadronuzu gideceğiniz zindana göre belirlemeniz gerekiyor. Bazı savaşçıların bazı özellikleri gidilecek zindana uygun olmayabilir, gücü yetmeyebilir ya da yetenekleri uygun olmayabilir. Bu yüzden önce zindanın özelliklerini bilmeli sonrasında karakterlerinizi iyi tanımalısınız.

Zindana gitmeden önce ilgilenmeniz gereken diğer bir başka konu ise; zindan öncesi mağazadan alınması gerekenler. Mağazadan almanız gereken iyileştirici iksirler, bandajlar, meşaleler, anahtarlar ve kürekler var. Karanlık zindanlarda savaşçılarınızın daha rahat ilerlemesi için meşale almak şart. Harita üzerinde bazı noktaları görme ihtimalinizi ve savaşların nerede ne anda yapılacağını bilme fırsatı bulabiliyorsunuz. Oyunun mekaniği içerisinde ”sürpriz” denen bir şey var ve hangi takım diğer takıma sürpriz yaparsa savaşa onun karakterleri daha önce başlıyor. Yani meşaleleri kullanmak kritik öneme sahip.

Zindanda ilerlerken savaşçılar pek tabi acıkabiliyor. Bunun içinde oyunun yani karakterlerinizin sizden isteği anlarda 4 veya katı olan sayıda yemek bulundurmanız. Yemekleri karakterlerin canları azaldığında da kullanabilirsiniz fakat bu durum size dezavantaj yaratabilir. Savaşçıların yemek istediği ve veremediği durumlarda, yemeklerin verdiği candan daha fazlası verilmediği durumlarda azalıyor.

Savaşlarda kanama ya da zehir gibi özellikler var ve bu duruma maruz kalan karakter tur başına can kaybediyor veya karakterler birbirlerine kötü özellikler verebildiği yetenekler kullanabiliyor. Bunların bazılarını mağazadan aldığınız iyileştirici iksirler ile durdurabilirsiniz.

Anahtarlar ve kürekler ise zindanlarda size epey yardımcı oluyor. Zindanda ilerlerken karşınıza çıkan yıkıntıları kürek ile kazmanız gerek yoksa yıkıntı size bazı kötü özellikler verebilir (kazanama veya zehir gibi). Anahtarlar ise zindanlardaki bazı lootları toplayabilmeniz için gerekli bir eşya, sandıkları ve dolapları açabiliyorsunuz. Her loot iyi şeyler vermiyor bazılarının da kötü etkileri olabiliyor (kazanama ve zehir hatta boss fight çıkarma gibi).

Darkest Dungeon: Zindanlar Ölüm Saçıyor! 

Karakterlerinizi zindanlara göre seçtikten ve mağazadan ihtiyaçlarınızı aldıktan sonra artık zindanlara girmek için hazırsınız, Batının Halkı!

Zindana girmeden önce ya da girdikten sonra savaşçılarınızın yerlerini iyi belirleyin. Bazıları yeteneklerini sadece bir noktadan bazıları ise her noktadan kullanabiliyor. Sadece 2 ve 3, 1 ve 2., 3 ve 4. sıralardan yetenek kullanma durumları da var. Buna göre strateji belirleyip zindanlarda ilerleyin, işinizi zorlaştırmayın.

Bu yeni oluşmuş iğrenç yaratıkların yeteneklerinden bazıları da sizin sıralamanızı bozmak olabiliyor ve buna karşı yapacak cidden hiçbir şeyiniz yok. Sadece tur size geçtiğinde sırasını düzeltebilirsiniz ya da nadir olarak görülen özelliklerden birisi ile karakterinizin yerini değiştirebilirsiniz.

Örneğin Crusader, Man at Arms ya da Hellion gibi sınıftaki karakterleri ön saflarda tutmak çok daha fazla işinize yarar, tank denilen görevi yerine getirebilirler. Arka saflar ise Houndmaster, Plague Doctor veya Highwayman gibi karakterler ile oluşturulmalı.

Zindanlar hep aynı mantığa sahip değil. Bir zindana bir kez girip çıktıktan sonra tekrar girmek isterseniz aynı şeyler ile karşılaşmıyorsunuz. Oyunun tüm algoritması değişerek zindanlar yenileniyor. Bu da oyundaki oynama saatinizi ve deneyimlerinizi arttırma adına büyük kolaylık sağlıyor.

Psikolojik Problemler (Shell Shock gibi)

Psikolojik problemlerin başlangıcı zindanlarda ilerlerken baş gösteriyor. Karanlıkta kalmayı sevmiyor, acıktıklarında ve yiyecek bir şey olmadığında stres seviyeleri artıyor. Stres seviyelerinin artışı diğer arkadaşlarının da streslerini artırabiliyor.

Stres seviyesi sadece yemek yemediğinde ya da meşaleler yanmadığında değil; düşmanların özel yetenekleri ile de yükselebiliyor. Canları azaldıkça, kritik vuruş yedikçe ya da karşılaşma öncesi sürpriz yediklerinde yükseliyor. Stresi düşüren durumlardan birisi de sizin karakterlerinizin kritik vuruş yapmaları. Stresi olabildiğince düşük tutmaya çalışın, çünkü karakterler bir yerden sonra kafayı yiyor ve kafasına göre hareket etmeye başlıyor. Umutsuzluk, ağzı bozukluk ya da anksiyete gibi psikolojik durumlara giriyor ve tüm takım arkadaşlarının stres seviyelerini artıyor.

Darkest Dungeon

Bu psikolojik problemler oyun içinde takımınızdaki karakterlerin aralarında geçen konuşmaları bile değiştiriyor. Stres seviyesi artan karakter bir yerden sonra ”Abi bittik biz, öldük” gibi nidalar atarak arkadaşlarının stresini artıyor. Hatta yetmiyor, savaşlarda kendi pozisyonunu değiştiriyor, istediğinde siz tıklasanız bile o yeteneği kullanmıyor. Hatta ve hatta takım içi heal attığınızda istemeyerek heal almıyor, manyak!

Stres seviyesi işte bu yüzden bu kadar önemli. Stres seviyesi 100 ise psikolojik problemler baş gösterirken seviye 200’e çıkarsa kalp krizi geçirip ölmesine bile yol açabiliyor. Canı azalan karakterlerinizin aynı zamanda ”death door” diye girdikleri bir durum var. Death Door, karakter 0 cana düştüğünde yiyeceği tek bir hasar (Death Blow) ile tahtalı köyü boylayacağını söylediği bir kamu oyu aydınlatma platformu gibi bir şey, uyarı veriyor, bu ölür bak, ölecek diyor.

Darkest Dungeon

Zindanlardan Sonra Köye Geri Dönüş

Karakterleriniz hayatta kaldılar ise köye canları tam bir şekilde geri dönüyorlar. Stres seviyelerinden kaynaklı hasarları ise köydeki bazı birimlerde düzeltebiliyorsunuz. Manastıra götürerek dua ettirerek ya da kendini kırbaçlatarak (her karakterin kendine göre düzelme yöntemleri var) bu hasarları yok edebiliyorsunuz. Bara giderek içki içebiliyor, kumar oynayabiliyor ya da gönlünü hoş edebilecekleri bir yere de gidebiliyorlar :). Oyunun mekaniği bu konuda da gerçekten çok keyifli.

Bunları düzeltmek için bir süre de gerekli tabi ki. Bir sefere çıkmalı, geri dönmelisiniz. Döndüğünüzde karakterleriniz düzeltmiş oluyor.

Karakterlerinizin güçlerini yükseltmek isterseniz de silah ve zırh takviyecisine başvurmalısınız. Karakterinizin yeteneklerini yükseltebilecek birimler de mevcut. Karakterleriniz ölüyorsa çok fazla üzülmenize gerek yok, her zindan dönüşünde yeni karakterleriniz sizi köyünüzde bekliyor olacak. Bunları karavana bakarak görebilir, takmınıza katabilirsiniz. Kadronuzun da bir sınırı var bu yüzden sürekli karakter almaktansa ihtiyacınız olanı almanız çok daha mantıklı.

Darkest Dungeon

Darkest Dungeon, uzun dönem için sıkıcı bir hal alabilir. Kısa dönemde ise oyuna saatlerinizi vermek zorunda kalabilir, bir yerden sonra da kafayı yiyecek kadar oynamaya başlamış olabilirsiniz. Oyun saatiniz gerçekten daha önce hiç olmadığı kadar yükselebiliyor. Tınısı, görselleri, hikayesi, mekaniği ve algoritması ile gerçekten çok kaliteli bir oyun.

Verdiğiniz paraya (39.99 TL) değeceğini düşünüyorum. Bağımsız bir yapım olan Darkest Dungeon tablet için birebir bir oyun gibi gelebilir fakat PC’de çok daha iyi bir oyun zevki sunuyor. Oyunu almak ve oynamak isterseniz linke tıklayabilir ve indirebilirsiniz.

NOT: Oyunun Türkçe dil seçeneği bulunmamaktadır. İngilizce seviyesi ise orta ve anlaşılabilir düzeyde. Hatta İngilizce’nizi bu oyun ile seviye bile atlatabilirsiniz.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.