Şehrin koşturmacası içinde randevularımıza yetişmek için zaman zaman hepimiz taksilerden yararlanıyoruz. Son yıllarda artan taksi çağırma uygulamaları da bu sektörün barındığı fırsatları gün ışığına çıkardı diyebiliriz. Uber ve BiTaksi belki de ilk aklımıza gelen taksi uygulamalarından. Tartışmalar devam ederken bu uygulamaların arasına Taksi Rehberi isimli yeni bir uygulama katıldı. Peki Taksi Rehberi nedir ve nasıl çalışır?

Taksi Rehberi 

Taksi rehberini iOS ve Android işletim sistemlerine sahip olan tüm akıllı mobil cihazlarda çalıştırabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde, durakların üzerine geldiğinizde büyüyen çağırma butonlarını kullanarak hemen bulunduğunuz yere gelmelerini sağlayabilirsiniz. İlk olarak Bursa ile başlayan ve şimdi de İstanbul ile devam eden bu uygulama sayesinde oldukça rahat edeceksiniz.

Bu uygulamayı kullanmaya başladığınızda, ödemeleri yalnızca nakit olarak yapabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Çünkü henüz kartlı ödeme imkanı gibi bir seçenek bulunmuyor. Ancak ayrıcalıklı olarak bir özelliğinden söz etmemiz gerekiyor ki, o da toplayacağınız puanlar.

Yolculuk yaptıkça kilometre üzerinden puan toplanmasını mümkün hale getiren bu uygulamada, şoförlerin puanlanması da sağlanıyor. Böylece diğer yolcuların da fikir sahibi olmalarına olanak veriliyor.

Taksi Rehberi

Lisanslı bir şekilde durakların satın aldığı yazılımla çalışıyor!

Nasıl oluyor da bu hizmeti kullanarak istediğimiz bir konuma taksi çağırabiliyoruz diyorsanız, işte bunun yanıtını sizlerle paylaşıyoruz. Abidos Bilgi Teknolojileri sayesinde geliştirilmekte olan Taksi Rehberi’ni, duraklar lisanslı olarak ve yıllık paket şeklinde satın alıyorlar. Böylece paket içerisindeki hizmetlerden faydalanarak, yolcularına daha hızlı bir şekilde ulaşıyorlar.

Durak otomasyon sisteminin yanı sıra, Taksi Rehberi cihazı, mobil cihaz tutacağı ve araç içi şarj ünitesinin de dahil olduğu Yıllık Hizmet Paketini satın alan durakları, uygulamadaki harita üzerinden görmeniz ve çağırmanız mümkün.

Bursa’nın Ardından Şimdi de İstanbul’da Hizmette

Bu konuda firmanın kurucu ortağı Fatih Bilgin’in açıklamalarına yer verildiğinde, neden Bursa’dan başlanıldığı daha açık bir şekilde anlaşılıyor. Yaklaşık 18 bin taksinin bulunduğu İstanbul’da rekabete girmek istemediklerine değinen Bilgin, bu sebepten ötürü uygulamayı ilk olarak Bursa’da başlattıklarını açıklıyor. Bursa Nilüfer’de bulunan ve trafiğin yoğun olduğu bazı bölgelere göre büyümekte olan Taksi Rehberi, İstanbul’da ise Sultanbeyli’den başlatılmış. Bursa’da başarılı bir şekilde tamamlanan bu işlemlerin ardından, İstanbul’a geçtiklerini belirten ve yavaş yavaş ilerleyeceklerini aktaran Bilgin’in, daha farklı şehirler için de görüşmelerini sürdürdüğü gelen bilgiler arasında.

Uygulama fikrinin ilk olarak 2011’de ortaya çıktığı ve daha sonraki süreçte filizlenerek geliştiği söyleniyor. İTÜ ARI Teknokent içinde faaliyetlerini sürdürmekte olan Abidos Bilgi Teknolojileri’nin bu konuda hizmetlerinin süreceği belirtilmiş. BiTaksi başta olmak üzere diğer taksi uygulamalarıyla rekabet içinde olacak uygulamanın akibetini, şüphesiz kullanıcıların tavrı belirleyecek.

Taksi Rehberi uygulamasını iOS için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz.

Sizce Taksi Rehberi, diğer taksi çağırma uygulamaları ile rekabet edebilecek mi?

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.