Google Haritalar ulaşım sekmesini test etmeye başladı. Üstelik uygulama, artık daha sadeleşmiş bir forma kavuşuyor. İşte detaylar…

Google Haritalar ulaşım

Google Haritalar Ulaşım Sekmesi ile Geliyor

Google, uygulamanın arayüzüne kolayca erişim sağlamanıza olanak tanıyacak bir dizi yenilik ile geliyor. Bildiğiniz gibi artık ekranın en altında “Keşfet”, “Sürüş”, “Toplu Taşıma” sekmeleri bulunuyordu. Ancak Google bu yeniliği de yeterli görmedi.

Google’ın son yeniliği ile ulaşım ile ilgili araçlar tek bir sekme altında toplanacak. Keşfet sekmesi eski formunda kalırken, “Sürüş” ve “Toplu Taşıma” sekmeleri kaldırılacak. Yol tarifi ihtiyaçları “Ulaşım” adı verilen yeni bir sekme altında yer alacak.

Bu değişim, ilk önce Android Police tarafından açıklandı. Açıklamada bir ipucu da yer alıyor. “Ulaşım” sekmesine dokunduğunuzda ekranın üst kısmında yer alacak bir araç çubuğu adımları daha kolay gerçekleştirmenize olanak tanıyacak. Bu araç çubuğunda çeşitli bilgiler yer alacak. Mesela varış yerinin seçimi, kullanılacak aracın hangisi olacağı gibi bilgiler bulunacak.

Ekranın alt kısmında ise çeşitli yol tarifleri yer alacak. Yol tarifleri en kısa varış süresine göre sıralanmış bir şekilde kullanıcıya sunulacak.

Google Haritalar ulaşım

Yol Tarifi Alma İşlemi Kolaylaşacak

Google Haritalar uygulamasının arayüzü yenilenerek eskiye oranla daha sade bir hale kavuşuyor. Bu sayede sekmeler arasında daha kolay geçiş sağlanarak yol tarifi almak oldukça kolay bir hale gelecek.

Ancak uygulamanın bir dezavantaj ile geldiğini de söyleyelim. Eskiden alternatif yolları aramak, çok daha kolaydı. Yeni arayüz, araba ile yolculuk veya toplu taşıma aracı ile yolculuk arasında kolayca geçiş sağlama imkanını biraz zorlaştıracak gibi görünüyor. Bunun nedeni ise yeni arayüzde bu seçenekleri bir arada görmenin artık mümkün olmaması.

Siz Google Haritalar’ın yeni arayüzü hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu değişiklikler uygulamanın kullanım oranını sizce ne kadar etkiler? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.