Toyota ile Google arasında bir süredir devam eden Android Auto görüşmelerinde sona yaklaşılmış gibi görünüyor. Bu Japon otomobil firmasının üretimlerini yaptıkları otomobil ve tırlara böyle bir yenilik daha ekleneceğe benziyor.

Toyota ile Google

Toyota ile Google Anlaşması Yapılınca Ne Olacak?

Toyota ile Google arasındaki Android Auto anlaşmasının temelinde, bir çok rakip otomobil firmalarının bu uygulamaları araçlarında kullanıyor olmaları yatmakta.

Kısa süre içerisinde Toyota araçlarında da kullanılacak olan bu sistem, yıllardır popülerliği artarak devam eden bir sistem. Aslında Toyota firması Android Auto’yu kendi ürettikleri otomobil ve tırlarda kullanmayı istemiyordu. Görüldüğüne göre bu algı değişmişe benziyor.

Toyota Google’dan Android Auto’yu İstememişti

Toyota Google firmasından Android Auto’yu ilk piyasaya çıktığında istememiş. Bunun bir çok farklı sebebi var. Android Auto’nun ilk kez piyasaya çıkmasında Toyota ile birlikte diğer tüm otomobil şirketleri endişeli ve temkinli yaklaşmıştı.

Bu durum Bloomberg’in yaptığı araştırmalar sonucu hazırladığı raporda yer almakta. Google Android Auto’yu çalıştırabilmek amacıyla araçtaki bazı bilgilere erişim istemişti ve araç firmaları ilk başlarda bu bilgileri paylaşmak istemeyerek çekimser yaklaşmıştı.

Bu firmalardan biri de Toyota. Aracın özel bilgilerini hiç bir amaçla paylaşılamayacağı inancı hakim olmuştu. Aracın gösterge bilgilerinin üçüncü kişilerle paylaşılma riski olduğu algısından dolayı bu tarz uygulamalara ve sistemlere karşı çıkılmıştı.

Toyota ile Google

Toyota Karar Değiştirdi

Toyota zaman içerisinde bu sert tavrından vazgeçerek Android Auto’yu araçlarında kullanmaya karar verdi. Toyota ile Android Auto’nun sahibi Google ile anlaşma sağladığı bilgisi kulaktan kulağa dolaşmakta.

Toyota’nın üretimini yaptığı hangi araçların bu kapsama dahil edileceği bilgisi bulunmasa da yakın zaman içerisinde anlaşmanın detaylarının insanlarla paylaşılacağı beklenmekte. Yakın zamanda Toyota; Avalon, Hatcback, Corolla ve RAV4 Apple CarPlay desteğini de araçlarına getirdiği biliniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.