Antalya gibi mükemmel bir şehirde yaşayanlar bilir. Hafta sonları ailenizle ya da arkadaşlarınızla sahilde yürümek isteyebilirsiniz. Belki de bir yerlere yetişmeniz lazım ve otobüsünüzün gelmesine daha çok var. Gerek aileniz ya da arkadaşlarınızla keyif çatmak için gerekse bir yerlere yetişmek için anında kullanabileceğiniz bir bisikletiniz olmasını istiyorsanız sizlere çok güzel bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Antbis uygulaması sayesinde Antalya’nın her yerinde bulunan Antbis istasyonlarından bisiklet kiralayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirmek ve kayıt olmak. Antalya’lı olmayı bir kez daha şanslı buluyorum bu sayede.antbis

Antbis Nedir?

Öncelikle isminden de anlayacağınız üzere uygulama sadece Antalya’da bulunanlar için geçerli. Antbis, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 senesinde başlatılan bir uygulama. Öncelikli amacı Antalya halkının bisikleti bir ulaşım aracı olarak benimsemesini sağlamak. Bunu yanında ise bu uygulama sayesinde Antalya halkının bisikleti eğlence ve spor aracı olarak kullanmasını yaygınlaştırmak. Antbis sisteminin uygulamadan önce kartlı bir sistemi mevcut. Kimlik kartınızla gidip kart çıkartıp, o kartı bisiklete okutarak kullanıyorsunuz. Fakat bu kart sisteminin yanında bir de uygulama çıkarmışlar, çok da güzel yapmışlar. Antbis uygulaması sayesinde kart çıkartmakla uğraşmadan oturduğumuz yerden bisiklet edinebiliyoruz.

Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın birinci şartı 18 yaşını doldurmuş olmanız. Antbis uygulamasını indirdikten sonra kayıt aşaması fazlasıyla ayrıntı içeriyor. Uygulama sizden TC kimlik numaranızdan adres bilgilerinize, mail adresinizden telefonunuza kadar birçok bilgiyi istiyor. Bu bilgileri girip kayıt olduktan sonra gerisi çok kolay. Uygulamadan nerelerde istasyonlar olduğunu, istasyonlarda kaç tane bisiklet kaldığını öğrenebiliyorsunuz.

Ayrıca menü kısmından bisiklet kiralama bedellerini inceleyebilir, bisiklet sisteminin çalışma prensiplerini öğrenebilirsiniz. Kartlı sistem ile Antbis mobil uygulaması birbiriyle ilişkili olduğundan kart şifrenizi unuttuğunuz zaman uygulamadan yeni bir şifre alabilirsiniz. Kartınız yanınızda olmadan da uygulama sayesinde tek kullanımlık şifre isteyerek bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Bisiklet kiralamanın bedeli güncel olarak şu şekildedir: 1 saati 1.5 TL, 2 saati 2.5 TL, ilave her bir saat için 2 TL. Ayrıca herhangi bir arıza olma ihtimaline karşı ilk 8 dakika ücretsiz.antbis

İstasyonlar Hangileri?

  1. Atatürk Parkı İstasyonu (Konyaaltı Cad. Atatürk Park Yanı)
  2. Konyaaltı Meydan İstasyonu (Akdeniz Blv. Hilmi Kokoreç Karşısı)
  3. Olbia İstasyonu (Dumlupınar Blv. Olbia Meydan Alanı)
  4. Varyant İstasyonu ( Beach Park girişi Konyaaltı Plaj Başlangıcı)
  5. Kapalı Yol İstasyonu (Milli Egemenlik Cad. Kapalı Yol Girişi – Halk Bank Önü)
  6. Işıklar İstasyonu (Gençlik Mah. Fevzi Çakmak Cad. Karaalioğlu Park Girişi)
  7. Sampi Kavşağı İstasyonu (Metin Kasapoğlu Cad. Beytaş Sit. A-B-C Blokları Önü)
  8. Düden Park İstasyonu (Çağlayan Mah. Barınaklar Blv. Düden Park Girişi – İtfaiye Önü)
  9. Boğaçayı İstasyonu (Akdeniz Blv. Erdoğan Konutları Karşısı)

Antbis uygulamasını Google Play Store ve Apple App Store sayfalarını ziyaret ederek indirebileceğiniz gibi bisiklet sürmenin ve spor yapmanın keyfini çıkarmak istiyorsanız, aşağıya bıraktığım linklerden de hemen indirebilirsiniz.

Antbis - ANTALYA
Antbis - ANTALYA
Developer: YAPIDROM
Price: Free

PAYLAŞ
Mitoloji tutkunu, yoga yapan, yeni işlere atılmaktan çekinmeyen bir doğa aşığı.