Genişçe kampüsü olan üniversiteliler bilirler, bir yerden bir yere gitmek semt değiştirmek kadar uzun sürebiliyor, ulaşım zorluğu oluyor. Eğer şanslıysanız üniversitenin kendi ring otobüsüne binebilirsiniz. Daha da şanslıysanız belediyeniz sadece kampüs içinde binilebilecek ücretsiz halk otobüsleri ayarlamıştır. Çok ballıysanız, tüm bu fırsatların yanında kampüsünüzde UniBike vardır. Ben çok ballı olandanım.

Akdeniz Üniversitesi öğrencisi olarak kampüsün ring ve ücretsiz otobüs hizmetleri olması harika. Lakin çoğu zaman o kadar kalabalık oluyor ki 3. gelen otobüse anca binebiliyorsunuz. Hal böyle olunca kampüsün ta diğer ucundaki fakültenize gidemiyor, derse geç kalıyor ve derse almayan hocalar da sağ olsun, yok yazılıyorsunuz.

Şükür ki UniBike uygulaması Akdeniz Üniversitesi’nde uygulanmaya başlandı ve rahat nefes aldım! Derse geç kalıyorsam ve eğer ortada otobüs kırıntısı dahi yoksa, gözle görebildiğim bir mesafede sarı bisiklet var mı diye bakıyorum. Göremezsem hemen akıllı telefonumdan konumunu buluyorum ve bam! 5 dakika içerisinde fakültemdeyim.

UniBike Nedir?

UniBike kendisini paylaşımlı bisiklet platformu olarak tanıtıyor. Yani birden fazla üyenin bisikletleri paylaşarak kullandığı sistem demek oluyor. Amaçlarının ise kaynakların etkin kullanımını sağlamak, bireylerin sağlığına olumlu etkilerde bulunmak, çevreyi korumak olduğunu belirtiyorlar ki bu çok güzel.

UniBike sayesinde tek bir istasyondan bisiklet kiralama derdinden kurtuluyorsunuz. Kampüsün hangi noktasında olursanız olun, haritadan size en yakın bisikleti bulup, kullanabiliyorsunuz. Dolmuş veya otobüs beklemek zorunda kalmıyorsunuz. UniBike

Nasıl Kullanılır?

Öncelikle UniBike uygulamasını akıllı telefonunuza kurmanız gerekiyor. Daha sonra ise sisteme üye olmalısınız. Daha sonra UniBike hesabınıza para yüklemelisiniz. Tarifeler çok uygun; 10 TL karşılığında 125 dakika kullanabilmek gibi tarifeleri var. Yükleme işleminden sonra, karşınıza çıkan haritadan en yakın bisikletin yanına gidin ve ekranınızın altındaki “QR Kodu Okut” butonuna tıklayarak, okuyucuyu bisikletin arka tekerleğinin veya direksiyonunun üzerinde bulunan koda doğru tutun. Arka tekerin üzerindeki kilidin açıldığını görecek ve duyacaksınız.

Kilidin açıldığı andan itibaren dakikalarınız işlemeye başlıyor. Örneğin 7 dakikalık bir mesafe 60 kuruş gibi bir fiyata tekabül edebiliyor. Nasıl hesaplandığı bilgisine şu an için sahip değilim, kendim kullanırken karşıma çıkan sayıları sizlere aktarıyorum.UniBike

Sürüşünüz bittikten sonra açılan kilidi aşağı kaydırarak kapatmanız gerekiyor aksi takdirde sürenizden yemeye devam eder. Eğer yolculuk halindeyken dakikalarınız bittiyse korkmayın, kilit anında kapanmayacak. Sadece bakiyeniz eksilere düşecek ve bir dahaki yüklemenizde o parayı eksiyi kapatmak için sistem otomatik olarak kesecek.

​Ayrıntılı bilgiyi UniBike’ın sitesinden edinebilirsiniz. Uygulamayı indirmek için aşağıdaki linkleri de kullanabilirsiniz.

‎UniBike
‎UniBike
Developer: UniBike
Price: Free
UniBike
UniBike
Developer: UniBike
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.