Efendim malumunuz önümüz bayram. Herkes memlekete, ailesinin, sevdiklerinin yanına veya tatile gidiyor lakin herkes bunu uçak veyahut otobüs ile yapmıyor. Çoğumuzun kendi araçları var. Eğer daha önce gittiğiniz bir yere gitmiyorsanız veya yolları bilmiyorsanız artık eskisi gibi Türkiye haritasıyla yola çıkmanıza gerek kalmadı. Yıl olmuş 2019, navigasyon uygulaması sadece cep telefonumuza yüklenerek bizi istediğimiz yere götürebilecek seviyede.

İyi güzel ama her navigasyon uygulaması her zaman bize en kısa ve en düzgün yolları göstermiyor. Bu yüzden kullanıcıların en çok tercih ettiği ve memnun kaldığı 3 navigasyon uygulamasını listeledim:

  • Yandex Navigasyon – Trafik, GPS ve Haritalar

yandex navigasyonRusya menşeili, web tarayıcı olarak piyasaya giren Yandex; sadece web tarayıcı olarak kalmadı. Çeviri, harita, depolama, mail, görsel ve bilet servislerini de çıkardı. Bu servislerinden birisi de navigasyon uygulaması.

Google Play Store’da 50.000.000+ indirme sayısına ve 947.216 kişinin geri bildirimiyle 4,3 puana sahip. Kullananlar uygulamanın yönlendirmelerinin ve sesli yardımının Google Haritalar uygulamasından daha iyi olduğunu vurgulamışlar. Kullanıcıların yorumlarından anladığım kadarıyla çoğu kullanıcı ücretli yolların ücretinin harita üzerinde gösterilmesini diliyor. Farkında olmadan ücretli yola giren kullanıcılar durumdan rahatsız. Eğer siz de bu uygulamayı kullanacaksanız aklınızda olması gereken bi konu olabilir. 

Kullanıcıların rahatsız olduğu diğer bir konu ise kısa yol seçmek isteyen kullanıcıların taşlık, patika yollara sokulması. Bu çoğu navigasyon uygulamasında oluşabilecek bir durum olmasına karşın, uygulama çok sevilmiş. Eleştirenler kadar seveni de çok. Bunu da zaten indirilme ve beğenilme sayısına bakarak bile anlayabilirsiniz. Denemekte fayda var diyorum ve ikinci uygulamaya geçiyorum.

Yandex.Navi
Yandex.Navi
Developer: Yandex
Price: Free

  • Google Haritalar/Google Maps Go: Yol Tarifi, Trafik ve Toplu Taşıma

Efenim Android kullanıcılarının telefonuna fabrika versiyonunda zaten yüklü gelen Google Haritalar uygulaması da bir navigasyon uygulaması aslında. Yani iOS kullanıcısı değilseniz -ki geçtiğimiz günlerde iOS kullanıcılarının Google Haritalar uygulamasını kendi iOS harita uygulamasından daha çok kullandığını duymuştuk- cep telefonunuza yeni bir uygulama indirmenize gerek yok.

Uygulama 5.000.000.000+ indirme sayısı, 10.457.038 kişinin geri bildirimi ile Yandex Haritalar ile aynı puana sahip. Çok fazla indirilmesine karşın hala geliştirilmesi gereken tonlarca özelliği olan Google Haritalar’ın bir de daha ufak versiyonu var: Google Maps Go.

Google Maps Go, Haritalar uygulamasının daha pratik hali ve web tarayıcısı uygulaması aslında. Bu uygulamayı kullanmak için cep telefonunuzda Google Chrome uygulaması yüklü olmalı. Eğer başka bir tarayıcı kullanıyorsanız www.google.com/maps adresini kendi tarayıcınızla da görüntüleyebilirsiniz. Google Maps Go normal Google Haritalar uygulamasından 100 kat daha az yer kaplıyor. 100.000.000+ indirme sayısı var ve fakat 34.324 kişi toplamda 4,2 puan vermiş. Yorum sizin 🙂

Şuradan Google Haritalar’a:

‎Google Maps
‎Google Maps
Developer: Google
Price: Free
Google Haritalar
Google Haritalar
Developer: Google LLC
Price: Free

Şuradan da Google Maps Go’ya:

Google Maps Go
Google Maps Go
Developer: Google LLC
Price: Free
  • Waze – GPS, Haritalar & Trafik

google navigasyonSeyahatlerinizi sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da yapıyorsanız bu uygulama size göre. Waze, Türkiye’de çok başarılı olamasa da yurt dışına çıktığınızda işinize yarayacak bir uygulama.

Uygulama 100.000.000+ indirme sayısı ve 7.539.181 kullanıcı geri bildirimine sahip ve aynı zamanda Editörün Seçimi. Uygulama 4,6 puan alarak bugünkü listemizin aslında en beğenilen uygulaması oluyor.

Türkiye’de kullanan kullanıcılar, haritaların çok detaylı olmadığını fakat istedikleri yere giderken zorlanmadıklarını belirtiyorlar. Bazı kullanıcılar ise diğer ülkelerde gayet memnun kaldıklarını söylüyorlar. Belki de uygulama Türkiye kanadına daha fazla destek vermeli 🙂

Waze - GPS, Haritalar & Trafik
Waze - GPS, Haritalar & Trafik
Developer: Waze
Price: Free
‎Waze Navigation & Live Traffic
‎Waze Navigation & Live Traffic

Navigasyon Uygulamaları Bir Tık Uzağınızda!

Her geçtiğimiz gün teknoloji gelişmeye devam ediyor, haliyle yaşamın her alanına dokunan uygulamalar da gelişiyor. Artık eskisi gibi elimize bir harita alıp yol bulmaya çalışmalar kalmadı. Akıllı telefonunuzdan ve hatta tabletinizden bile gitmek istediğiniz yere bir tıkla yol tarifi bulabiliyorsunuz.

Artık yolu bilmeyen eniştelerin “Ben biliyorum ya şuradan gideceğiz!” laflarıyla saatlerce yol bulmaya çalışmak kalmadı. Akıllı telefonunuzdan yol tarifine bakarken trafiği unutmayın ve yola odaklanmayı ihmal etmeyin. Yanınızda birileri varsa onlardan yapmasını rica edin veyahut müsait bir yere arabanızı çekip orada işlemlerinizi yapın, ne kendinizin ne de başkalarının hayatlarını riske atmayın. İyi bayramlar herkese.