Uber’in 5 MB’lık hafif sürümü yayınlandı ve artık akıllı cihazlarda daha az yer kaplayan bir uygulama haline geldi. Uber, hem ülkemizde hem de dünyada en çok tartışılan uygulamalar arasında yer alıyor.

Uber'in 5 MB'lık Hafif Sürümü

Uber’in 5 MB’lık Hafif Sürümü ve Özellikleri

Uber’in birbirinden iddialı projeleri herkesçe malum. Her ne kadar ülkemizde sarı taksiler ile yaşadığı problemler ile gündeme gelse de, dünya genelinde dikkat çeken projeler içinde yer alarak çok konuşuluyor.

Uygulama kendini geliştirmeye devam ediyor. Bir yandan da düşük performanslı mobil cihazlar için de çeşitli adımlar atıyor. Bu adımlardan en dikkat çekeni de hafif sürüme geçme kararı oldu.

Özellikle son durağı Hindistan’da daha fazla insana ulaşmayı hedefleyen mobil uygulama, Uber’in Android uygulamasının düşük sürümünü yayınladı. Bu sayede mobil uygulama düşük performanslı cihazlarda ve internet hızının yavaşladığı noktalarda dahi rahatlıkla çalışabilecek.

Uber'in 5 MB'lık Hafif Sürümü

Diğer Ülkelerde de Yayınlanacak

Düşük sürümün ilk adresi Hindistan oldu. Ancak diğer ülkelerde de devreye girmesi planlanıyor. Adı Uber Lite olan düşük sürüm 5 MB’den az yer kaplıyor. Uygulamanın normal sürümünün 181.4 MB’lık yer kapladığını düşünürsek oranın ne kadar düştüğünü çok daha rahat anlayabiliriz.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi konuyla ilgili bir televizyon kanalında açıklama yaptı ve şöyle konuştu: Hindistan büyüme planımızın önemli bir parçası konumunda. Piyasaya baktığınızda büyüme oranları açısından en sağlıklı pazarlarımızdan biri. Bundan beş ila on yıl sonra nerede olabileceğimizi hayal ederken, Hindistan’ın başarımızda hayati bir rol oynayacağını düşünüyorum.”

Uber bu kararı ile ulaşabildiği kullanıcı sayısını büyük oranda artırmayı ve genele yayılmayı hedefliyor. Peki bu çabası ne kadar işe yarayacak, birlikte göreceğiz. Ülkemizde tartışmalara neden olan ve zor günler geçiren uygulamanın dünyadaki bu radikal adımları hedef kitlesini her geçen gün daha da artırdığının en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.