Twitter sahte hesapları askıya alarak pek çok hesabı devre dışı bıraktı. Popüler uygulama, spam gönderileri ve bot hesapları ayırt ederek kaldırıyor.

Twitter Sahte

Twitter Sahte Hesapları Tek Tek Siliyor

Popüler sosyal medya uygulaması Twitter, pek çok farklı görüşün bir arada bulunduğu önemli bir mecra.

Fikirlerin özgürce paylaşılabildiği bu platform, zaman zaman reklam çalışmaları için kullanıldığı gibi, sahte bilgilerin yayıldığı ve bot hesapların spekülasyon yaratabildiği bir mecra haline geliyor.

Bu durum Twitter yönetimini rahatsız etmiş olmalı ki, bu konu ile ilgili çalışmalar son hız devam ediyor.

Tüm bu gelişmeler Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne katılan Kanadalı film yapımcısı, komedyen ve oyuncu Seth Rogan’ın maruz kaldığı durum sonrası ortaya çıkmıştı. Twitter üzerinden botlar ve kötü niyetli kullanıcılar tarafından saldırıya uğrayan Rogan’ın ardından harekete geçmişti.

Bu çalışmanın sonunda da 70 milyon hesabı askıya almıştı. Ancak o hesaplar yeniden aktif olmaya başladı.

Twitter Sahte

Twitter Temizlik Yapıyor

Şüpheli bulunan hesaplar askıya alındığı için bir milyondan fazla kullanıcı platforma yeniden üye olmak zorunda bırakıldı. Özellikle 2016 yılı ABD Başkanlık Seçimleri’nde sosyal medya cephesinde yaşanan skandallar ve bot hesapların yaptığı propaganda çalışmaları bu temizliği zorunlu kıldı.

Twitter sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, günde elli binin üzerinde spam hesabın engellendiğini belirtti.

Twitter yılın başında açıkladığı verilerde de aktif kullanıcıların yalnızca %5’inin spam olduğunu bildirdi. Bu spam hesapların yüzde 8.5 kadarlık kısmı da bot hesaplardan oluşuyor.

Ancak Yapay Zeka Gelişimi Derneği’ne göre ise bot uygulamaların sayısı yüzde 9 ile 15 aralığında yer alıyor. Üstelik bot hesapların varlığı Twitter’ın kazancını da olumsuz etkiliyor.

Twitter kişilerin özgür iradelerinin engellenmemesi konusunda son derece hassas. Bu hassasiyet de silinen hesapların ne tür kriterlere göre değerlendirildiğini gözler önüne seren önemli bir detay.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.