UBER’in Rakibi Lyft piyasa değerini 15 milyar dolara yükseltti. UBER’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rakibi Lyft firması. Üstelik firma gün geçtikçe daha da değerli hale geliyor.

Uber’in Rakibi Lyft

UBER’in Rakibi Lyft Büyüdü

UBER, özel otomobil sahiplerinin taksi hizmeti vermesini olanaklı kılan bir mobil uygulama. Uygulamanın ABD’deki en büyük rakibi ise Lyft olarak karşımıza çıkıyor.

Lyft geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve şirketin son olarak gerçekleştirdiği 600 milyon dolarlık finansman sonrası piyasa değerlerinin 15,1 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada ayrıca Lyft’in sürücüsüz araç teknolojisi üzerinde çalıştığının da altı çizildi. Bununla birlikte şirketin çevreye duyarlı olduğu da vurgulandı ve araçların karbon salınımını azaltıp iklim değişikliği ile mücadele ettiği de belirtildi.

Uber’in Rakibi Lyft

Lyft Hızlı Büyüdü

Lyft, 2017 yılının Nisan ayında 7,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahipti. Şirket ilk halka arzını da bu sene gerçekleştirmiş oldu.

Peki sektörün öncüsü olarak kabul edilen UBER’in piyasa değeri ne kadar? UBER rakibinden oldukça avantajlı durumda. Piyasa değeri yaklaşık 62 milyar dolar. Firmanın IPO’su da gelecek yıl gerçekleşecek gibi görünüyor.

Elbette UBER çok daha global bir firma. Son dönemlerde Türkiye’de sarı taksi şoförleri ile yaşanan gerginliklerle sık sık gündeme gelen UBER, ülkemizde faaliyet gösteremez hale gelmiş olsa da, dünya genelinde sektörün lideri olma iddiasını koruyor.

Ancak firmanın başta ABD olmak üzere pek çok ülkede rakipleri bulunuyor. Lyft de bu rakipler arasında sayılıyor. Üstelik şirketin hızlı büyümesi gelecek dönemde güçlü bir rakip olarak UBER’in karşısına çıkabileceği izlenimini uyandırıyor.

Dünyanın en büyük mobil devlerinden kabul edilen UBER’in bu büyüme karşısında nasıl bir tepki geliştireceği bilinmiyor. Ancak Lyft neredeyse iki katı büyüme gerçekleştirmiş olsa da henüz UBER’in başarısını yakalayabilecek gibi görünmüyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.