Gelecek ay itibariyle Taktik Savaşları’nda Set 2 ile beraber gelen Elementlerin Yükselişi sezonuna veda edeceğiz. Bu vedanın da bir anlamı var: Taktik Savaşları değişiyor; TFT Set 3: Galaksiler geliyor, yolda! Yeni setin gelmesiyle beraber League of Legends biraz daha cyberpunk’ımsı bir modele bürünecek. Uzay gibi bir metayla Taktik Savaşları moduna devam edeceğiz. Gelecek bir ton yenilikle beraber yeni set mekaniğinden bahsetmenin zamanı geldi.

TFT Set 3: Galaksiler

Elementler Gidiyor, Galaksiler Geliyor! 

Riot Games’in Taktik Savaşları adına yaptığı en vurucu yenilik: TFT Set 2 ile beraber gelen Elementlerin Yükselişi idi. Oyunun içerisinde farklı metalar oluşturmak, farklı oyun tarzları, setler ve tahtalarımızın birbirinden farklı olması adına harika bir değişikliğe şahitlik etmiştik. Oyunun bu özelliğini neredeyse herkes sevdi, severek oynadı. Riot Games de istediğini aldı, her oyunu birbirinden biraz farklı hale getirmeyi başardı.

Riot çalışanları da memnuniyetlerini dile getirdi. Elementlerin Yükselişi ile oyuna farklı bir hava kattıklarını düşünüyorlar. Dağ, okyanus, bulut ve alev elementleri karakterler ile sistemli bir şekilde bağ kurarak, oyunlarda farklı farklı dizilimler kullanmanın yolunu açtı. Değişikliklerle beraber meta dediğimiz çok güçlü kompozisyonların önünde durabilecek birçok farklı dizilim oyuncuların parmaklarının ucunda can buldu.

Memnuniyetlerinin yanında Riot eksiklerini de göz önüne almış, hatalarının farkına varmış ve değişikliğe gitmenin kaçınılmaz olduğunu düşünüyorlarmış. Oyun içerisindeki bu kadar fazla şampiyon, dizilim, kompozisyon, elementlerin yuvaları oyuncular için o kadar kafa karıştırıcı bir hale geldi ki, oyun zevki metanın başlarında olduğu gibi yerinde kalmadı; artmadı da. Riot hatasının farkında, çözümü de yolda!

TFT Set 3: Galaksiler 

”Zaman ve mekandan azade kalmak” gibi nitelendirdiğim, öngördüğüm TFT Set 3: Galaksiler epey canlı görünüyor ve heyecan yaratmış durumda -en azından benim için-. Aynı şekilde her türlü bildiğiniz kuralın geçerli olduğu Taktik Savaşları’nda oyun bizleri ”kuralların biraz farklı olduğu galaksilere” götürecek.

Örneğin: ”Neeko Galaksisi”, bu galakside herkes oyuna 2 Neeko ile başlayacak. Herkes aynı tahtaya sahipken oyunun gidişatını tamamen sizler belirleyeceksiniz. Eşyalarınızı ne zaman ve nasıl kullanacağınız, galibiyet serisine başlamak için hangi taktikleri kullanacağınız tamamen size kalmış olacak. Farkı bizzat sizin oyun bilginiz yaratacak.

Diğer bir galaksi ise ”4 Altınlık Çember Galaksisi” (Riot, ismin üzerinde halen çalışıyormuş). Oyuna tamamen 4 altınlık şampiyonlar ile başlıyorsunuz. Belirttiklerine göre taktik olarak şu yönler var: Ya 4 altınlık şampiyona yatırım yapacak ve sizi taşımasını sağlayacaksınız ya da erken safhada altın biriktirip, oyunun geç safhalarında para harcayarak oyunu lehinize çevirmeye çalışacaksınız.

TFT Set 3 Galaksiler

”Evren devasa ve keşfedecek çok şey var” diyen Riot Mort ve Riot Beernana, oyuna hangi galaksi içerisinde başlayacağımızın tamamen muallak olduğunu söylediler. Oyunun kendi kendine zar atması ile oyuna başlıyoruz. Şu anda her ne kadar 2 farklı galaksi ile ilgili bilgi vermiş olsalar da bununla yetinmeyecekler, yetinmeyeceğiz. Oyunun ilerleyen safhalarında birçok farklı galaksiye girip çıkacak, oyun sırasında taktik savaşları bilgimiz tamamen sınanacak. Çalışanlar 10 farklı galaksinin oyunda olabileceğini söylediler.

TFT Set 3: Galaksiler Oyuna Renk Katar mı?

Anladığım kadarıyla Riot çalışanları Elementlerin Yükselişi ile ilgili düşünceleri şunlar: Oyunun geliştirilebilir ve değiştirilebilir bir yanının olmadığı ve oyuncuların mekaniklere çok kolay bir şekilde adapte olamaması. Bu nedenle yeni bir setin gelmesinin en mantıklı hareket olduğunu düşünüyorlar.

Ha keza ben de aynı şekilde Set 1’de çok daha kolay galibiyet alabiliyor, oyunun zevkine daha çok varıyordum. Hem daha kolay ve adapte olunabilir bir düzen vardı hem de rekabet çok daha üst bir seviyede idi çünkü, basit bit setti. Set 2 ile beraber neredeyse Taktik Savaşları’nı bıraktım, oyun zevkimi yitirdiğimi düşünüyorum. Haberlerden anladığım kadarıyla bizleri daha kolay bir set ile oyun zevkimizin artmasını isteyen Riot çalışanları harıl harıl çalışıyorlar.

Şunu söylemek isterim ki, bana kalırsa bu yeni gelecek TFT Set 3: Galaksiler ile beraber çok da farklı bir oyun görmeyeceğiz. Evet, görsel ve taktiksel anlamda birçok şey değişecek fakat bence oyun aynı şekilde kafa karıştırıcı ve zor anlaşılır olacak. Oyuncuların adapte olma süreçleri uzun, zevk alma seviyeleri ise Elementlerin Yükselişi’nden pek de farklı olmayacak. Çünkü, oyun içerisinde ne zaman gidileceği bile belli olmayan farklı farklı Galaksilere giderek, yığınla taktik üretmek zorunda kalacağız. Bu konumda oyuna ayak uydurmak ve taktik düşünmek bir hayli zor olacak gibi duruyor.

Geri kalan oyun içi detaylarsa gelecek hafta site üzerinden yayınlanacak.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.